Nazovi Nuggetse za preokret: Denver je izbacio Clipperse i osigurao finale Zapada

Naravno, pobjedu u sedmoj utakmici osigurali su Murray i Jokić

Nijedna momčad u povijesti NBA doigravanja nije nadoknadila zaostatak od 3-1 više puta u sezoni.

Sve do sinoć. Denver Nuggetsi slavili su u sedmoj utakmici polufinala Zapada protiv Los Angeles Clippersa rezultatom 104-89, kompletirali još jedan veliki preokret i uhvatili seriju protiv Los Angeles Lakersa. Momčad koju vodi Doc Rivers je, s druge strane, osmi put u povijesti izgubila odlučujuću utakmicu za finale konferencije.

A nije počelo tako loše; na poluvrijeme su otišli s košem prednosti, odnosno, s rezultatom 56-54 na semaforu. To se vodstvo na početku nastavka još malo i podebljalo, u jednom trenutku Clippersi su imali sedam razlike, ali Nuggetsi su potom pucnuli prstima i nadoknadili zaostatak. Prvo serijom od 10-0, a zatim i odvajanjem na 15 razlike početkom posljednje četvrtine.

Kod Clippersa su totalno zakazali Kawhi Leonard (14 poena) i Paul George (10 koševa): u drugom poluvremenu skupa su postigli tek pet poena uz šut 2/18. Štoviše, prošlogodišnji predvodnik Torontova pohoda na NBA prsten ostvario je najgoru realizaciju karijere u bilo kojem poluvremenu koje je odigrao, a da je uputio barem 10 šuteva na koš. Najbolji strijelac poraženih tako je bio Montrezl Harrell s 20 poena, a Ivica Zubac ih je ubacio šest.

Denver su, naravno, kroz novi preokret vodili Jamal Murray i Nikola Jokić. Kanađanin je postigao 40 poena, dodao četiri skoka i pet asistencija, s tim da je u drugoj četvrtini uspješno realizirao devet šuteva, najviše za jednog igrača u jednoj četvrtini utakmice doigravanja. Fenomenalni Jokić ubilježio je triple-double s 16 poena, 22 skoka i 13 asistencija, a postao je prvi NBA igrač s dva takva postignuća u sedmim utakmicama playoffa…

Rivers je tako po treći put u karijeri doživio ispuštanje prednosti od 3-1 (dogodilo mu se to 2015. godine protiv Houstona i 2003. protiv Detroita), a Nuggetsi će na Lakerse s kojima su se posljednji put u finalu konferencije sastali 2009. godine. Inače, u drugom večernjem susretu, tj. prvom u finalu Istoka, slavio je Miami protiv Bostona nakon produžetka…