Osijek pet utakmica zaredom nije primio gol: Lopa i Mance pogodili za slavlje protiv Istre

Osijek - Istra 1961 2-0

Utrka za Ligu prvaka u HNL-u nastavlja se punom parom. Nakon što je Rijeka minimalno slavila u Zaprešiću i primaknula se Osijeku na bod, momčad koju vodi Ivica Kulešević trebala je u Gradskom vrtu uz Kohortinu podršku bez problema riješiti devetoplasiranu Istru kojoj je doigravanje za ostanak u ligi praktički suđeno. Završilo je komforno: 2-0 za domaće…

Osijek je počeo motivirano: u 11. minuti Mirko Marić zapucao je ravno u Josipa Čondrića, a četiri minute kasnije Merveil Ndockyt odlično je probao s ruba šesnaesterca nakon izvedenog kornera i odbijanca, ali Istrin vratar bio je spreman. Dvije minute kasnije Petar Bočkaj opalio je s nekih 25 metara iz slobodnog udarca, a neugodna lopta otišla je pored gola.

Međutim, momčad iz Pule nije u Osijek došla zabiti se u vlastiti kazneni prostor, barem ne u prvih 45 minuta: nekoliko puta Istra je izašla u napad, a najopasniji takav nalet dogodio se u 21. minuti kada je Josip Maganjić petom pokušao prevariti Ivicu Ivušića, no bezuspješno. U 35. Osijek je ponovno kreirao dobru šansu kada je nakon kornera glavom pokušao Mihael Žaper, a loptu su gostujući braniči bili primorani očistiti s crte.

I, kad se doimalo da će momčadi na predah otići zaključanih mreža, domaćini su naposljetku poveli. Mirko Marić na samom kraju sudačke nadoknade pobjegao je pulskoj obrani, nakon kombinacije s Bočkajem dodao je u peterac, a na drugoj strani najbolje se snašao Dmitro Lopa i doveo Osijek u prednost.

U drugom poluvremenu Istra je došla do svoje najbolje šanse: u 57. minuti Petar Bosančić pronašao se u odličnoj prilici nakon što je ostao nečuvan na drugoj vratnici poslije izvedenog kornera, ali njegov pokušaj glavom bio je nedovoljno precizan. Tri minute kasnije na isti način je s druge strane pokušao Marić u puno težoj situaciji, a u 71. minuti ponovno se našao u glavnoj ulozi u šesnaestercu kada je izborio kazneni udarac.

Bočkaj je nabacio, osječki golgeter i Einar Galilea pronašli su se u skoku, Marić je u procesu odgurnut, a Marko Matoc procijenio je da se radi o jedanaestercu. Konzultirao se i VAR, odluka nije bila promijenjena, ali vodeći HNL-ov strijelac udarac je, naposljetku, poslao preko gola…

Međutim, u 82. minuti Osijek je zaključio priču u Gradskom vrtu. Talys je nabacio s lijeve strane, Čondrić čudno reagirao i izletio u želji da ispuca loptu, a njegovu nepromišljenu reakciju kaznio je Antonio Mance i tako postigao svoj sedmi ovosezonski pogodak u ligi. Imao je spomenuti centarfor još jednu dobru situaciju kada je pri kraju susreta pokušao nakon kornera, ali Čondrić je ovaj put bio spreman zaustaviti prijetnju.

Tri boda su u džepu, Bijelo-plavi su upisali devetu uzastopnu ligašku utakmicu bez poraza kao i peti clean sheet uzastopce te tako barem privremeno skočili na drugo mjesto s dva boda prednosti nad Lokomotivom koja ima i utakmicu manje. S momčadi koju vodi Goran Tomić Osijek se sastaje u posljednjem kolu i ondje bi se valjalo sve riješiti, ali prije toga slijedi odlični Varaždin