Otpor je uzaludan: Sjedinjene Države su na SP u Budimpešti osvojile rekordne 44 medalje

Završeno je Svjetsko prvenstvo u Plivanju

U subotu su na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti završena plivačka natjecanja u bazenu, a najviše razloga za veselje imaju u američkoj reprezentaciji koja je na ovom natjecanju osvojila rekordne 44 medalje.

Zadnjeg dana su tom rekordnom zbroju pridonijeli Hunter Armstrong, novi svjetski prvak na 50 metara leđno i ženska štafeta četiri puta po 100 metara mješovito koja je osvojila zlato. Naslove svjetskih doprvaka osvojili su Katie Grimes na 400 metara mješovito, Bobby Finke na 1500 metara slobodno i muška štafeta na četiri puta po 100 metara mješovito, dok su brončana odličja pripala Eriki Brown na 50 metara slobodno i Emmi Weyant na 400 metara mješovito.

Najbolji rezultat zadnjeg dana postavio je Talijan Gregorio Paltrinieri koji je na 1500 metara postavio novi europski rekord i rekord svjetskih prvenstava (14:32,80 minuta), a nakon 1400 metara je bio na putu i prema rušenju svjetskog rekorda Kineza Suna Yanga postavljenog prije 10 godina na Olimpijskim igrama u Londonu. No, u zadnjih 100 metara je za tim rezultatom zaostao za gotovo dvije sekunde. Paltrinieriju je to treći naslov svjetskog prvaka na najdužoj plivačkoj dionici u bazenu.

Petnaestogodišnja Kanađanka Summer McIntosh opravdala je epitet čuda od djeteta osvojivši svoje drugo zlato na ovom prvenstvu, ovoga puta u disciplini 400 mješovito s novim juniorskim svjetskim rekordom (4:32,04 minuta).

Švedska sprinterica Sarah Sjöström osvojila je svoje deseto zlato na svjetskim prvenstvima i ukupno 19. odličje, osvojivši po drugi put u karijeri naslov svjetske prvakinje na 50 slobodno. Na istoj dionici, ali prsnim načinom plivanja, do zlata je došla povratnica na veliku scenu, Litavka Ruta Meilutyte, osvojivši svoje drugo zlato na svjetskim prvenstvima devet godina nakon što je u Barceloni 2013. slavila na 100 prsno.