Ovo je njezino natjecanje: Sevilla je u Kölnu pobijedila Inter i šesti put osvojila Europa ligu

U Kölnu je završilo 3-2 za španjolsku momčad

Sevilla je u Kölnu s 3-2 pobijedila Inter u prvom europskom finalu ove sezone i potvrdila svoj status najbolje momčadi u povijesti Europa lige. Sada je taj trofej osvojila šest puta, duplo više od bilo kojeg drugog kluba.

U prvom poluvremenu vidjeli smo 13 udaraca, šest u okvir, četiri žuta kartona, penal i četiri pogotka, od koja tri glavom. Mogu li sva europska finala započinjati tako spektakularno? Gledamo prema vama, BayernPSG!

Dinamiku utakmice bilo je teško ustvrditi, budući da su tri pogotka pala nakon prekida; jedan iz jedanaesterca, dva nakon slobodnih udaraca, a niti jedna momčad nije držala vodstvo dulje od sedam minuta. Prvo poluvrijeme na neki način bilo je i kazalište starih šmekera: Jesús Navas asistirao je za prvi Sevillin pogodak Luuka de Jonga, Éver Banega za drugi, dok je s druge strane Diego Godín podsjetio na 2014. sjajnim trzajem glave nakon kojeg je Inter izjednačio na 2-2.

Drugo poluvrijeme nije ponudilo eksploziju pogodaka kao prvo, ali tempo je bio jednako dobar, ako ne i bolji; i Sevilla i Inter napadali su direktno, kroz sredinu i putem bokova, a niti jedna niti druga momčad nisu popuštale u presingu; Inter s trojicom u zadnjoj liniji i dvojicom naprijed, Sevilla sa klasičnim španjolskim 4-3-3 i dvojicom kreativnih napadača oko De Jonga.

Najbolju šansu nastavka promašio je Romelu Lukaku, u prvom poluvremenu strijelac 34. pogotka za Inter u debitantskoj sezoni, u 64. minuti kada je uskočio u prostor iza Sevilline zadnje linije i sjurio se prema golu, ali mu je udarac sjajno obranio heroj polufinala, Yassine Bounou.

Sevilla je sa svakom minutom djelovala sve umornije; Inter je polako preuzimao inicijativu s loptom, a u 70. minuti momčad Julena Lopeteguija izgubila je zbog ozljede Lucasa Ocamposa, igrača koji je s pet udaraca do tada bio najopasniji na terenu.

Pa ipak, sljedeći as bio je upravo iz Sevillinog rukava; Navas je izborio slobodni udarac na desnoj strani nakon lukavog slaloma, a optimistične škarice Diega Carlosa u vlastitu mrežu preusmjerio je Lukaku. Inter je imao inicijativu, ali Sevilla je imala vodstvo u 74. minuti.

Inter se nakon toga bacio u napad; Antonio Conte je u igru uveo Christiana Eriksena i Alexisa Sáncheza, a potonji je sa svojim prvim dodirom umalo torinskoj momčadi donio izjednačenje. Inter je stvarao šanse, ali nije ih iskoristio; sve skupa je malo podsjećalo na polufinale protiv Manchester Uniteda.

Ali ovo je Sevillino natjecanje. Četvrto finale u posljednjih šest godina i četvrta titula, šesta ukupno, uz stopostotni učinak u finalima. Kraljica Europa lige.