Puf, magija: Borussia je kiksala, a Bayern golom u 89. minuti osigurao 11. naslov zaredom!

Mainz je uzeo bod u Dortmundu, a Bayern slavio u Kölnu i to je nova titula za Bavarce

Imala je Borussia Dortmund sve u svojim rukama posljednjeg dana Bundeslige, ali titula i 11. put u nizu ide u München. Bayern je dočekao i objeručke prihvatio novi kiks najvećih rivala te je 2-1 slavljem osigurao nastavak svoje dominacije.

Računica je uoči posljednjeg kola bila jasna: Borussia je imala dva boda viška, ali i dosta slabiju gol razliku pa je protiv Mainza mogla računati samo na pobjedu kako bi ovisila sama o sebi za osvajanje naslova nakon 10 godina.

Sve što je Bayern mogao učiniti jest svladati Köln i nadati se povoljnom rezultatu s Westfalena. I vidi vraga, točno tako je i bilo.

Navijači su u Dortmundu pripremili pravi spektakl i pakao za goste, ali to uz pritisak osvajanja naslova kao da je samo dodalo pritisak na leđa njihovih ljubimaca koji su opet na teren morali bez ozlijeđenog Judea Bellinghama.

Bez svog ponajboljeg igrača ove sezone, Borussia je u prvih pola sata doživjela epski raspad pa je već nakon 24 minute igre imala zaostatak 0-2 uz promašeni penal i objektivno izgubljenu skoro svaku šansu u osvajanje naslova.

Edimilson Fernandes izveo je korner u 15. minuti, a Andreas Hanche-Olsen najspretniji je na prvoj stativi te je pogodio bliži kut i utišao domaće navijače. Mainz, koji je upravo od pobjede nad Bayernom nanizao četiri poraza, opet je bio u poziciji da odlučuje o prvaku.

Veliku priliku za povratak u utakmicu imali su domaći u 19. minuti. Raphaël Guerreiro srušen je u prodoru u kazneni prostor pa je sudac nakon VAR intervencije pokazao na bijelu točku. Dužnost je preuzeo Sébastien Haller, puca desno, ali Finn Dahmen čita stranu i brani taj udarac.

Nije dugo prošlo ni od ta dva šoka na Westfalenu, a uslijedio je i treći. Karim Onisiwo našao se usamljen nakon brze akcije te ubačaja s lijeve strane pa je lako glavom pucao nisko, a Gregor Kobel nije uspio uhvatiti nezgodnu loptu, već mu se od rukavica ugurala u mrežu.

Za to vrijeme, Bayern je svoj posao odrađivao. Već u osmoj minuti Kingsley Coman fantastičnim je udarcem s kakvih 15 metara odaslao loptu s lijeve strane terena u suprotni gornji kut te je odmah utišao Kölnove nade u iznenađenje.

Stigao je Bayern i do drugog pogotka u 45. minuti, sjajno je Leroy Sané prošao po desnoj strani i pogodio od stative, ali taj je pogodak ipak poništen zbog igranja rukom u akciji za gol. Ipak, nakon 45 minuta posljednjeg kola Bayern je svakako imao titulu u džepu.

Sigurno su Edin Terzić, njegov stožer i igrači zato na odmoru imali ideju da od početka krenu u luđački napad i pokušaju rano stvoriti kaos i probleme te šansu za povratak, ali Mainz je izdržao dosta dugo bez pogotka, sve do 69. minute kad je Guerreiro potvrdio da je danas od domaćih najdorasliji zadatku i težini situacije.

Portugalac je odigrao sjajan dupli pas s Giom Reynom te je super precizno pogodio od stative pa u mrežu udarcem s 15 metara. Zato je na ulasku u posljednjih 20 minuta sve jasno: Borussiji treba preokret i dva gola za titulu.

A onda se u 81. minuti Signal Iduna Parkom prolomio delirij, i to ne zbog nečega što su izveli Žuto-crni. Naime, stotinjak kilometara dalje Serge Gnabry išao je blokirati jedan centaršut, ali lopta ga je pogodila u visoko podignutu ruku pa je arbitar pokazao na 11 metara.

Što za Dortmund s bijele točke nije napravio Haller, jest Dejan Ljubičić u drugom dresu pa je 25-godišnji Austrijanac precizan za 1-1 i u tom trenutku Borussia opet ima bod viška i naslov u džepu, a do kraja je tek 10 minuta.

No, ipak je u 89. minuti Gnabry dočekao svoje iskupljenje pa je upisao asistenciju titule vrijednu. Driblao je desno pa dao Jamalu Musiali koji se okreće i sa 16 metara neobranjivao gađa donji desni kut za 2-1 i novo Bayernovo vodstvo.

Borussia do kraja nije uspjela stići do preokreta, tek je u završnici nadoknade Niklas Süle pogodio za nedovoljnih 2-2 i izjednačenje po broju bodova, ali ne i razlici postignutih i primljenih pogodaka.

Ostalo je tako do kraja 2-1 i u Kölnu, a 2-2 u Dortmundu pa Bayern na koncu ima 71 bod, jednako kao i Borussia uz bolju gol-razliku i može slaviti novu titulu, a u Dortmundu se mogu pitati koliko su toga prosuli u završnici sezone kad se Bayern u nezapamćenoj krizi sam nudio.