Švicarci izbacili Srbe

Izabranici Piksija Stojkovića nisu uspjeli proći dalje (3-2)

Srbija i Švicarska večeras su se sastale u (novoj) odlučujućoj utakmici grupne faze Svjetskog prvenstva. Prije četiri godine Švicarci su bili bolji u Rusiji, a danas im je za prolazak u osminu finala trebao minimalno bod uz pretpostavku da Kamerun neće natamburati Brazil. Naravno, takvo što bilo je vrlo nerealno očekivati, a Orlovi su jednostavno morali pobijediti i nadati se istom scenariju na drugoj utakmici.

Očekivali smo cirkus, a i dobili smo ga i to u obrambenom dijelu. Gledali smo otvorenu utakmicu s puno rupa na obje strane, a boljom se pokazala Švicarska (3-2).

Paljba je krenula od samog početka. Granit Xhaka opalio je prema vratima Vanje Milinkovića-Savića već u prvoj minuti, a lopta se od bloka odbila do Breela Embola koji je umalo poentirao. Srbi su uzvratili u 11. kada se Andrija Živković krasno namjestio i pogodio vratnicu udarcem izvana, a Gregor Kobel uhvatio je loptu prije no što je Dušan Vlahović uspio napraviti nešto opasno.

A onda, u 20. minuti, otvaranje računa. Ricardo Rodriguez tada je poslao oštro dodavanje u peterac, lopta se odbila do Rubena Vargasa koji je uposlio potpuno nečuvanog Shaqirija, a švicarski je ofenzivac zabio za 1-0. Bio mu je to peti zgoditak na svjetskim prvenstvima; jedini Švicarac koji je zabio više je Josef Hügi, koji je skupio šest.

Srbija je morala pohitati u napad i uzvratiti, a to se dogodilo u 26. minuti. Dušan Tadić tada je nabacio za Aleksandra Mitrovića, a on je glavom pogodio za 1-1 i postao najbolji srpski strijelac na Mundijalima u 21. stoljeću. Oslobođeni Orlovi nastavili su napadati i ubrzo došli do preokreta; Shaqiri je u 35. izgubio posjed, a Tadić je ovaj put proslijedio do Dušana Vlahovića koji je lijepim finišem matirao Kobela za vodstvo.

Iako se činilo kao da bi izabranici Dragana Stojkovića mogli otići na poluvrijeme u plusu, to se ipak nije dogodilo. Šuplja srpska obrana opet se razotkrila u 44. minuti kada je Silvan Widmer ubacio, a Embolo poentirao za 2-2.

Švicarci su jednako nastavili u drugom dijelu. Remo Freuler vratio im je vodstvo u 48. minuti i to poslije krasne akcije. Shaqiri je prebacio srpsku obranu dodavanjem u šesnaesterac, Ruben Vargas petom je ostavio loptu za Freulera, a veznjak Nottingham Foresta dovršio je posao. Piksijevi momci opet su previše lako primili pogodak, a Embolo je u 57. promašio mrtvu šansu u petercu.

Mitrović je u 65. pao u švicarskom šesnaestercu poslije jednog duela, ali Fernando Rapallini procijenio je da nema materijala za najstrožu kaznu. Nedugo zatim došlo je i do kavge nakon prepirke srpske klupe s Xhakom. Argentinski sudac tako je morao podijeliti par žutih kartona kako bi smirio strasti.

Tempo se nakon toga malo smirio, ali ne i temperament srpskih reprezentativaca koji su se u sljedećim minutama nadobivali javnih opomena. Kao šlag na tortu, u sudačkoj nadoknadi vidjeli smo još jedan obračun Xhake s gotovo cijelom suparničkom reprezentacijom, a posebno je zaiskrilo s Mitrovićem.

Iako je Brazil minimalno izgubio od Kameruna u Lusailu (1-0), Švicarska je osvojila drugo mjesto u skupini i sada je čeka ogled s Portugalom. Titeovi momci, pak, idu na Južnu Koreju