NBA, Made in Europe

Kako ideje s druge strane oceana mijenjaju ligu

Zadnja izmjena: 30. rujna 2021.

Grk Giannis Antetokounmpo osvojio je titulu MVP-ja NBA lige 2019. i 2020., a Srbin Nikola Jokić je to bio u 2021. Bit će pravo čudo ako u idućih nekoliko godina Slovenac Luka Dončić ne osvoji istu nagradu. Sva trojica su na kraju prošle sezone odabrana u All-NBA prvu petorku.

Čak i ako samo ovlaš pratite zbivanja u NBA-u, nakon ovih informacije postat će vam definitivno jasno da su Europljani u trendu. U najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu nitko na njih više ne gleda sa skepsom kao što je to ranije bio slučaj. Danas su neki od njih zaštitna lica NBA franšiza i oko njih se grade šampionske momčadi. I kada kažemo da su u trendu, ne mislimo samo na najveće europske talente nego i na igrače u manjim rolama. Europljani su prošle sezone činili 15 posto NBA igrača prošle sezone, a ‘internacionalci’ ukupno 25 posto; neusporedivo je to s počecima lige kada je stranaca u ligi bilo oko dva posto, i to mahom Kanađana.

Usporedno s prodorom košarkaša iz Europe u NBA, događa se još jedan proces koji mijenja izgled i strukturu lige. Događa se prodor ideja. Ne samo da su se europski igrači izborili za ravnopravan status, nego i američki treneri sa zanimanjem prate što rade njihovi europske kolege te određene ideje i koncepte pokušavaju ugraditi u svoje sisteme i momčadi.

“U prošlosti je odnos prema Europi bio podcjenjivački i mnogo godina su Amerikanci mislili da se košarka igra samo kod njih”, rekao mi je slovenski košarkaški trener Luka Bassin. “Poslije nekoliko krahova svoje reprezentacije na velikim smotrama vidjeli su da se i tu igra dobra košarka i da postoje neki koncepti koji su i za njih dobri.”

Spain Pick and Roll u svom playbooku ima apsolutno svaki NBA trener. Postoje dobri dokazi da ju je prije svih prakticirao Željko Obradović

Osim nekoliko neuspjeha na svjetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama, još su tri stvari utjecale na to da NBA dobije dobru dozu europskog košarkaškog štiha.

Prvo, došlo je do promjene pravila. Ukidanjem handcheckinga i s dopuštanjem zonske obrane lopta je iz ruku centara prešla u ruke bekova i samim time je igra postala fluidnija, uz više kretnji same lopte i igrača. Drugo, titule su u zadnjih desetak godina osvajale ekipe s puno europskih ideja, ali i igrača u svojim sistemima. Pritom mislimo prvenstveno na Spurse, Warriorse pa i Raptorse. I treće, detalj na koji nam je također ukazao trener Bassin, već godinama europski treneri u velikom broju sudjeluju u stručnim stožerima na Ljetnoj ligi, a dosta njih su i asistenti NBA trenerima. Igor Kokoškov je 18 godina bio asistent dok 2018. nije preuzeo Phoenix i postao prvi europski head coach u povijesti NBA lige. Ondje su donedavno bila i dokazana trenerska imena poput Ettorea Messine i Sergija Scariola, a svoj trag ostavio je i hrvatski stručnjak Neven Spahija.

Noćna mora svake obrane

Da ne bi bilo zabune, košarkaški stil u NBA-u je i dalje dominantno američki, ne europski. Košarka i dalje vjerno prati kulturološku paradigmu američkog društva koja je bazirana na radikalnom individualizmu. Ne kaže se uzalud da su u NBA-u igrači zvijezde, dok su u europskoj košarci to treneri i momčadi. Zato u NBA-u ima puno više improvizacije, oslanjanja na individualnu klasu ili, zađemo li u same taktičko-tehničke sfere, puno je više tranzicijske i early offense košarke. Europa je i dalje dosta šablonizirana, više se igra na postavljene obrane i više je košarkaških setova. Primjerice, Željko Obradović je u svom posljednjem trenerskom izlaganju u Opatiji istaknuo zgodan detalj da je u svojoj zadnjoj sezoni u Fenerbahçeu imao preko 120 različitih akcija.

Ono što se nikako ne može osporiti je dojam, potkrijepljen i brojkama, da europski štih u NBA-u više nije zastupljen sa samo dva posto, već barem 20 posto. Pogledamo li strukturu NBA napada, vidimo da više nije, kao nekad, zasnovan na izolacijama i post-upovima kao glavnim metodama kreiranja prednosti. Od statike je postao dinamika. Sada se prednost stvara i obrana tjera u rotaciju europskim metodama poput pick and rolla, kretanjem bez lopte, otvaranjem kroz blokove te korištenjem stretch četvorki i petica. To su samo neke generalne metode koje su zadnjih godina stekle popularnost u NBA-u.

A što je trenutno vruća europska roba u vidu akcija, setova i napadačkih koncepata u NBA-u?

To smo upitali trenera Bassina. I teško da smo mogli pronaći boljeg sugovornika na tu temu jer on se bavi i skautingom, ima impresivnu video arhivu na svom CoachTube kanalu te je njegov Twitter profil nezaobilazna postaja svakog hardcore košarkaškog fana.

Prvi koncept na koji nam je Bassin ukazao je formacija 5-out. Kao što joj samo ime kaže, radi se o postavci u kojoj su sva petorica igrača izvučena na perimetar i na taj način se počinje napad. Brojne su prednosti ove formacije, koje još zovu i open: ispražnjen reket, idealan spacing i, možda najviše od svega, korištenje igrača u različitim ulogama te read and react karakter. Naime, u konceptu 5-out visoki igrači mogu biti playmakeri, a bekovi cutteri. Od svih igrača se traži da se znaju kretati bez lopte, asistirati, driblati ili zabiti, zbog čega je ovaj koncept idealan i za mlađe uzraste.

Ono što ga čini konceptom a ne akcijom ili setom je upravo spomenuti read and react karakter. Five-out je baziran na principu ‘ako-onda’; odnosno, čita se ponašanje obrane, pa onda donose odluke. Primjerice, ako obrambeni igrač brani u top locku, onda se ide u backdoor cut. Spacing, raznovrsnost igrača koji ga igraju te read and react karakter čine ovaj koncept čine noćnom morom svake obrane.

Mavericksi su prije dvije godine imali povijesno dobar napad oslanjajući se na njega. Prakticiraju ga i Warriorsi, ali i Netsi. Pogledate li ove momčadi, uočit ćete da sve tri igraju u rasporedu 5-out, ali s potpuno drugačijim metodama dolaska do poena. I upravo postojanje stotinu načina korištenja samo je još jedan od razloga nagle popularizacije tog koncepta.

Najsofisticiraniji pick and roll

Drugi koncept koji je trener Bassin naveo kao europski je korištenje short rolla u klasičnoj verziji ili u onoj s utrčavanjem iz kornera kao dodatnom opcijom. Spomenuta promjena pravila je početkom milenija u NBA-u digla vrijednost bekovima. Popularizacija trice neke je od njih, poput Stepha Curryja, Damiana Lillarda, Kyrieja Irvinga ili Jamesa Hardena, učinila ponajboljim igračima u ligi. S obzirom na to da su svi elitni strijelci iz driblinga, obrane se često fokusiraju na taj detalj i zato ih često udvajaju. To povećava vrijednost short rolla, odnosno visokog igrača koji postavlja blok i koji prima loptu kada ball-handlera udvoje, te on odjednom postaje playmaker.

Zbog fantastične igre Draymonda Greena na short-rollu je, između ostalog, i napad Warriorsa nekoliko godina bio nenadmašan. Na short-roll se u NBA-u dosta oslanjaju Portland, Golden State, Brooklyn, Dallas i Utah.

Guard-guard pick and roll još je jedan koncept koji je po treneru Bassinu NBA preuzela iz Europe. Radi se o pick igri u kojoj bekovi jedan drugom postavljaju blok. Cilj je izazvati preuzimanje u obrani i kreirati mismatch situacije u kojima lošiji obrambeni igrač preuzima igrača s loptom ili se opet traži short roll rješenje protiv obrana koje ne switchaju. Bassin je napomenuo da je taj koncept uvelike prakticirao Dejan Milojević u abaligašu Mega Basketu. Milojević je od ove sezone pomoćni trener u Warriorsima.

Što se tiče samih akcija i setova koji su došli iz Europe u NBA, njih je dosta teže prepoznati, jer je problematično utvrditi tko je što igrao prvi i kada. Posebno kada u obzir uzmemo i sveučilišnu košarku, koja također ima veliki utjecaj na NBA trendove. Ali nam zato imena akcija poput Spanoulis Playa ili Danilović Cuta (u SAD-u poznatiji kao Maggette ili front ili face cut) itekako pomažu u otkrivanju onoga što je došlo iz Europe.

Tu, dakako, moramo početi sa Spain Pick and Rollom, koji u svom playbooku ima apsolutno svaki NBA trener. Tu je akciju popularizirala španjolska reprezentacija s trenerom Scariolom i zbog toga se uvriježilo takvo ime, iako je podrijetlo akcije bitno druagčije. Postoje dobri dokazi da ju je prije svih prakticirao Željko Obradović, trener s vjerojatno najsofisticiranijim pick and roll sistemom u povijesti košarke, od kojeg su sigurno učili brojni NBA treneri. Spain Pick and Roll iz jednostavne postavke nudi mnogo rješenja, pa je jasno zašto ga treneri obožavaju koristiti u različitim situacijama. Idealan je za momčadi čiji playmakeri imaju visok košarkaški IQ te znaju pročitati reakciju obrane i donijeti pravu odluku.

Kao prsti na ruci

Akcija koju nam je posebno apostrofirao trener Bassin je Euro ball-screen motion, još poznat i kao kontinuirani pick and roll napad. Kao što mu samo ime kaže, radi se o akciji u kojoj se igra nekoliko uzastopnih pick and roll napada sve dok obrana ne popusti pod pritiskom. Bassin nam objašnjava da je najčešći ulazak u akciju iz Iverson Cuta ili Diamond formacije. Nakon toga sekundarni playmaker igra pick na strani s jednim visokim igračem. Zatim se lopta prebacuje na sredinu do glavnog ball-handlera, koji ulazi u novi pick s drugim visokim. Dallas je tu akciju u svom playbooku imao pod nazivom Two Side, a impresivno je kako ju je u predsezonskim utakmicama prakticirao UNICS Kazan trenera Velimira Perasovića.

Mi bismo kao treću akciju dodali jednu koja još uvijek nije toliko zastupljena u NBA, ali bi uskoro mogla postati hit.

Radi se o takozvanom Bilbau, koji je u Europi popularizirao španjolski trener Sito Alonso kao trener španjolskog prvoligaša Bilbaa. Radi se o post-up kreaciji za šutera. Lopta se spušta na niski blok, a onda se na visokom postu radi stagger blok za šutera. Odlična ideja kako koristiti niski post ne samo za izolaciju i finiširanje, nego i za playmaking. Crnogorski Mornar ima tu akciju u svom repertoaru, varijaciju ima i Olympiacos, a u finalu NBA playoffa igrali su je Sunsi.

Svi ovi koncepti, setovi i akcije preneseni iz Europe u NBA imaju zajedničke karakteristike. Odgovaraju suvremenim zahtjevima igre, naglašavaju važnost spacinga i tajminga. U svima lopta cirkulira, igrači se kreću bez nje te se od igrača traži raznovrsnost po pitanju vještina. Sve ove akcije imaju ili mogu imati elemente iznenađenja i nepredvidivosti u sebi, nekoliko opcija za finiširanje te read and react karakter. Možda najvažnije, od sve petorice igrača se očekuje da sudjeluju i ponašaju sinkronizirano kao prsti na ruci, da igraju timski i nesebično. To ove europske trendove čini vrlo privlačnima čak i u ligi u kojoj su individualni igrači neprikosnovene zvijezde.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.