Izetov uzlet

Momčad kola: Najuspješniji je bio Gavranović, a njegov ‘zemljak’ podjednako je važan Dinamov adut

Zadnja izmjena: 7. kolovoza 2018. Goran Stanzl/PIXSELL

Nakon što se na otvaranju sezone potpuno neočekivano spotaknuo u remiju protiv Rudeša, koji je na drugi kraj centra Zagreba stigao sa svega 14 igrača u zapisniku, Dinamo ovog vikenda ipak nije omogućio slično iznenađenje i Istri. S tri pogotka u mreži Puljana dojam je popravljen, dok je učinak od dva pogotka i jedne asistencije priskrbio Mariju Gavranoviću titulu Igrača kola. No, nije samo Gavranović, koji je pokazao da je i ove sezone spreman na svoju standardnu isporuku golova, bio jedini švicarski ‘gastos’ koji je dao svoj obol Dinamovoj rutinskoj pobjedi. Izet Hajrović ovog vikenda nije zabio, ali je ostvario dvije asistenije i tako podebljao dobar dojam na ulasku u novu sezonu.

Istini za volju, Hajrovićevo predstavljanje u Dinamovu dresu krajem siječnja bilo je popraćeno upitnicima, pa čak i podsmjehom. Još kada je u eter puštena ona njegova osebujna modna kombinacija nalik zidnim tapetama nekog starog hotela, društvene mreže su preplavili posprdni komentari na tog švicarskog Bosanca. No, Dinamu je bilo jasno da je ljetni rastanak s El Arabijem Hillelom Soudanijem sigurna stvar, pa je na vrijeme pohitali pronaći adekvatnu zamjenu koja bi se tijekom polusezone spremila za najvažniji dio Dinamove godine, a to je izlazak u europska natjecanja.

I taj je potpis imao smisla.

Rođen u Bruggu, gradu na sjeveru Švicarske, Hajrović je prošao sve mlade selekcije švicarske reprezentacije, stasavajući u dresu Grasshoppersa, s kojim je osvojio švicarski Kup. Nedvojbeni talent koji je posjedovao brzo je privukao pozornost matične zemlje njegovih roditelja, Bosne i Hercegovine, ali svi napori da ga se privoli u dres reprezentacije BiH padali su u vodu. Ta je priča, činilo se, stigla do svog konačnog zaključka kada je u prijateljskoj utakmici protiv Tunisa 2012. zaigrao i za seniorsku selekciju Švicarske zajedno s Harisom Seferovićem i Marijom Gavranovićem, što nije najbolje leglo Edinu Džeki koji se u svom stilu okrznuo o odluku njega i Seferovića, poručivši im da se “drže podalje od svetinje”.

I možda je čak i tu trebalo podvući crtu i biti pametniji od usijanih glava, ali ako je ičija glava usijana onda je to upravo Izetova. Nije dugo čekao da odgovori Džeki, odbrusivši mu rečenicom kako je “prava šteta što je Zlatan Ibrahimović odabrao Švedsku umjesto BiH”, jer tada Džeke “ne bi bilo nigdje”.

Oživljavanje karijere

Ali na kraju je ispalo da to nije bila jedina Hajrovićeva brzopleta odluka, pošto se vrlo brzo našao u situaciji u kojoj mu tadašnji švicarski izbornik, Ottmar Hitzfeld, nije davao minutažu u skladu s njegovim očekivanjima. Pohitao je tada Izet brže-bolje odgovoriti Safetu Sušiću i odazvati se selekciji zemlje u kojoj nije proveo previše vremena u svom životu. Logično, zasmetalo je to mnogima ‘kod kuće’, a nije im najbolje sjela ni izjava za njemačke medije kako mu je bez obzira na sve Švicarska draža od BiH.

Njegova lupetanja i provale nisu samo ograničene na nacionalne selekcije. Po potpisu za njemački Werder Bremen, 2014. nakon neuspjele polugodišnje avanture u Galatasarayu i to kao tada najskuplje plaćen igrač, mrtav-hladan pri predstavljanju izjavio da je to “korak natrag u njegovoj karijeri”. Ta se njegova brzopletost i direktnost možda na određeni način ocrtava i u njegovoj igri.

Dobio je Hajrović iskupljenje pred Bosancima u onom suludom raspletu kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo 2014. u Brazilu, na gostovanju BiH kod Slovačke. Ušao je u 76. minuti utakmice koja je izgledala tvrdi remi, da bi dvije minute kasnije, u svom drugom dodiru s loptom odapeo ljevicom sa nekih 20 i kusur metara te zabio golčinu.

Iako se Izet tada iskupio prethodno uvrijeđenoj naciji, ali je istovremeno zapeo u potrazi za iskupljenjem samom sebi i vlastitoj karijeri. Koliko je nepredvidljiv kao ličnost u svojim izjavama, toliko je nepredvidljiv i na terenu, često tražeći bljesak koji bi ga doveo pod reflektore na sličan način kao i te večeri u Žilini. Jedino što u potrazi za takvim bljeskom može djelovati usiljeno, pa i pomalo sebično, što nije odgovaralo trenerima klubova u kojima se našao, a naokon Werdera je dospio na posudbu u španjolski Eibar.

Činilo se da je njegova karijera ostala u mjestu i da će Hajrović najviše ostati upamćen po antologijskim izjavama, golu Slovačkoj i nedovoljno iskorištenoj ubojitoj ljevici, pogotovo nakon što je preklani pokidao prednje križne ligamente. Ni start u Dinamu nije previše obećavao; makar je pokazivao natruhe svoje individualne klase, ostao je nedorečen i brzoplet te u polusezoni upisao jedan kup-gol i tri prvenstvene asistencije:. Na startu ove sezone u tri nastupa ima već dva gola i četiri asistencije. Uzorak je još premali da bismo izvlačili velike zaključke, ali u tim utakmicama Hajrović je izgledao kao igrač koji je napredovao u gotovo svim segmentima svoje igre i uvelike pomogao da trancizija u post-soudanijevsko doba prolazi zasad bezbolno.

***

Velika gužva vlada u vrhu ljestice igrača koji su ostvarili najviše InStat Indexe u ovom kolu. Što je neobično, jako je puno napadača — toliko da Osijekov Mirko Marić, premda treći statistički najuspješniji igrač kola, nije dospio u našu Momčad kola jer bi bilo bilo besmisleno da u nju potrpamo baš trojicu centarfora, još uz dvojicu krilnih igrača koji su se po učinku smjestili odmah iza.

Nadomak uvrštavanju u idealnih 11 bila su i dvojica koja su ušla s klupe te instantno promijenila stvari na terenu — Slavenov Jean-Philippe Mendy i Rijekin Heber, a blizu još i Maxwell Acosty i Mario Pavelić (Rijeka), Matija Dvorneković (Gorica), Ezekiel Henty (Osijek) i Josip Juranović (Hajduk). Nekih posebno spektakularnih dostignuća u pojedinih statističkim kategorijama i nije bilo; spomenimo tek da je Slavenov David Puclin upisao 10/10 uspješnih pokušaja driblinga, a njegov kolega Vinko Međimorec dobio najviše duela sa zavidnom uspješnošću od 18/20.

Evo tko je u Momčadi kola, formacija je 4-4-2.

Simon Sluga (302), Rijeka

Jedini igrač koji se probio među idealnih 11 u oba dosad odigrana kola. Protiv Intera je imao četiri obrane, od čega jedna ide u InStatovu kategoriju supersaves, te samo jednom (20/21) pogrešno distibuirao loptu.

Sadegh Moharrami (278), Dinamo

Iranac je dvaput pucao na gol, imao 73/83 točnih dodavanja (0/1 ključno, 2/4 u suparnički šesnaesterac), dobio 17/24 duela, 8/10 driblinga, 3/5 starta na loptu te jednom presjekao suparničko dodavanje.

Dino Perić (284), Dinamo

Dodavanja 53/61 (0/1 ključno, 0/1 u kazneni prostor), dueli 12/16, driblinzi 0/1, startovi 1/1, dvije presječene lopte.

Vinko Međimorec (269), Slaven Belupo

Kao što je već spomenuto, dobio najviše duela od svih u proteklom kolu (18/20, od čega su 12/13 bili zračni). Osim toga, upisao 30/41 točnih dodavanja (0/3 ključna, 0/1 u šesnaesterac), 2/2 uspješna starta na loptu te osam presječenih suparničkih dodavanja.

Marin Leovac (275), Dinamo

Dva udarca, jedan gol; 46/52 točnih dodavanja (1/1 ključno, 1/3 u šesnaesterac), 6/10 dobivenih duela, 0/1 uspjelih driblinga, 5/7 uspješnih startova na loptu i dva presječena dodavanja.

Izet Hajrović (359), Dinamo

Pet puta pucao, od čega triput unutar okvira gola; nije zabio, ali je dvaput asistirao. Dodavanja 37/44 (2/4 ključna, 5/9 u šesnaesterac), 5/9 dobivenih duela, 4/6 driblinga, 1/1 start na loptu i jedno presječeno suparničko dodavanje.

Stanko Jurić (273), Hajduk

U svom ligaškom debiju zabio je gol iz jedinog udarca, dodao 33/40 puta točno (1/2 ključno, 0/1 u šesnaesterac), dobio 11/20 duela, 4/5 startova na loptu te četiri presječena suparnička dodavanja.

Srđan Grahovac (283), Rijeka

Jedan udarac, 78/91 točnih dodavanja (1/2 ključno, 1/7 u šesnaesterac), 12/19 dobivenih duela, 3/3 driblinga, 3/6 startova na loptu, dva presječena dodavanja.

Alexander Gorgon (321), Rijeka

Dva šuta, dva gola; točnih dodavanja 35/43 (1/1 ključno, 2/3 u šesnaesterac), dobivenih duela 9/20, driblinga 3/5, startova 3/5 te dvije presječene lopte.

Mario Gavranović (392), Dinamo

Šest udaraca, četiri unutar okvira gola; dva pogotka i jedna asistencija. Usto i 14/20 točnih dodavanja (2/3 ključna, 2/2 u šesnaesterac), 4/13 dobivenih duela, 3/8 driblinga, 1/1 start na loptu te jedno presječeno dodavanje.

Lukasz Zwolinski (371), Gorica

Prvi igrač novog prvoligaša u ovom izboru. Zaslužio ga je statistikom koja uključuje dva pogotka iz tri udarca, 12/15 točnih dodavanja, 3/23 dobivena duela 0/2 driblinga, 1/3 starta na loptu i dva presječena suparnička dodavanja.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.