Bjelica je se osvrnuo na poraz. Tvrdi da je Osijek u prvom dijelu imao previše respekta prema Baselu

Dodaje i da na temelju drugih 45 minuta treba nastaviti graditi

Osijek je danas započeo i instantno završio svoj ovogodišnji europski put. U drugom pretkolu Europske lige u Gradskom vrtu boljim se ipak pokazao Basel koji je slavio rezultatom 2-1 i prošao dalje. Švicarci su oba zgoditka zabili u prvom poluvremenu i u nastavku uspjeli preživjeti bijelo-plavi pritisak, a domaći strateg Nenad Bjelica večeras se mogao realnije uvjeriti kakvim točno kadrom raspolaže u dvije poprilično različite polovice ogleda.

Preciznije rečeno, Osijek se od Europe oprostio na sličan način kao i nekih prošlih sezona; usprkos nekolicini ohrabrujućih šansi, prolazak je izmaknuo. Bjelica se na susret pred okupljenim novinarima osvrnuo na sljedeći način:

“Čestitao bih Baselu na prolasku na prolasku i svojoj momčadi na dobrom drugom poluvremenu i borbi”, kazao je Bjelica. “Ekipa nije prestala vjerovati u preokret do 94. minute. Nažalost, nismo uspjeli izjednačiti, što mislim da smo igrom u drugom poluvremenu apsolutno zaslužili. Nogomet se igra za golove, Basel je iz svoje dvije-tri šanse zabio dva gola, a mi iz naših pet-šest samo jedan. Oni idu dalje, moramo se s time znati nositi. U prvom poluvremenu smo bili nervozni, u grču, možda s prevelikim respektom prema suparniku. Nismo imali prvu, drugu loptu, nismo bili sigurni u igri prema naprijed, dobili smo dva naivna gola. Ali, to je nogomet, treba se poboljšati, pokušati odigrati utakmicu 90 minuta na nivou današnjeg drugog poluvremena ili prvog protiv Rijeke.”

O nedostatku agresivnosti u prvom poluvremenu kaže sljedeće…

“Nogomet se igra u glavama, u prvom poluvremenu imali smo puno respekta prema suparniku”, ponovio je. “Kao da smo im se bojali prići i napasti i, naravno, takav suparnik koji ima sjajne nogometaše tada se, ako mu pružiš prostor, razmaše. Dali smo im previše, htjeli smo biti puno agresivniji, bliže suparniku, osvajati loptu, ali to je nedostajalo u prvom poluvremenu. Vidi se da je momčad dobro fizički spremna, ona koja to nije ne može odigrati takvo drugo poluvrijeme — napadati, stiskati — protiv ekipe kao što je Basel, četvrtfinalista Europske lige prošle godine. Mislim da je ekipa dobro pripremljena i moćna, ali očito smo pogriješili negdje u pripremi same utakmice: na zagrijavanju je ekipa izgledala sjajno, ali ušla je ispuhano u utakmicu. To su mentalne blokade koje postoje, možda nismo pripremili prvo poluvrijeme na pravi način, a u drugom poluvremenu mislim da smo pokazali dovoljno za neriješen rezultat.”

Što je Bjelica poručio igračima na predahu?

“Da moramo biti agresivniji, da je Basel sjajna momčad s većim budžetom, ali neka se barem potuku s njima u smislu agresivnosti, da probamo ići tijelom protiv tijela. Nastavak je bio puno bolji, da smo prije postigli zgoditak, možda bismo došli i do izjednačenog rezultata. Stativa, šansa Bočkaja, Jugovića, Miéreza… Bilo je stvarno dobrih situacija, ali nažalost nije uspjelo.”

O eventualnim sumnjivim situacijama i Miérezovoj raspoloženoj partiji…

“Ne komentiram suđenje nikad, neću ni ovaj put”, konstatirao je. “Miérez je unio dosta živosti, u prošloj utakmici su Grezda i Bočkaj bili na dobrom nivou, ali sada nisu bili na sto posto, iako se Bočkaj trgnuo u drugom poluvremenu. Tako smo odlučili, možda bih isto tako napravio iz ove perspektive. No, ne mogu znati što bi bilo kad bi bilo. Raduje me dobra Miérezova forma, uporan je, dolazi malo-pomalo u formu, Erceg mi se svidio na lijevom krilu, bio je puno konkretniji nego Grezda. Moramo dizati igrače u svakom smislu, njihovu formu i samopouzdanje: teški su mjeseci iza njih, kraj prvenstva je bio težak, kratak odmor, onda tri kola u kojima se uzeo jedan bod, treba više samopouzdanja, na drugom poluvremenu možemo graditi.”

O pojačanjima govori:

“Sigurno ćemo se još pojačati s dva igrača. Vraćaju nam se još Ndockyt i Lopa, bez njih smo pomalo limitirani na krilnim pozicijama. Planiramo dovesti još jednog veznjaka i krilo.”

Osvrnuo se Bjelica, nakon najave dvoboja s Varaždinom, i na pitanje o Damjanu Boharu, igračem Zagłębie Lubin koji se posljednjih dana intenzivno povezuje s Plavo-bijelima.

“Dogovoreno je sve s igračem i klubom, ali još nije potpisano”, kazao je Osijekov trener. “To je jedan, onako, specijalan klub koji mora proći sedam instanci da bi svi potvrdili transfer igrača. Mi smo to riješili u pet minuta, njima je trebalo nekoliko dana i još nije gotovo, ali mislim da će biti brzo. Dogovoreno je sve s igračem i klubom. Uvijek treba još jedan potpis pa još jedan… Poštujemo njihovu proceduru. Mi smo htjeli da on bude već danas tu, ali odužilo se, ne našom krivicom.”