Priča o dva poluvremena s nesretnim krajem: Osijek je izgubio od Basela u Gradskom vrtu

Osijek - Basel 1-2

Gledali smo utakmicu s dva različita poluvremena nakon koje se Osijek ipak oprostio od Europe. U drugom pretkolu Europa lige Basel je u Gradskom vrtu slavio s 2-1.

Devet udaraca prema Osijekovom golu, dva gola, posjed lopte od 57 posto i kronični problemi na bokovima, pogotovo desnom — to bi mogao biti grubi rezime prvog poluvremena u Gradskom vrtu u kojem je Basel dominirao na travnjaku i, činilo se, više-manje riješio pitanje pobjednika.

Osijek je zaprijetio samo dva puta, od čega je u samo jednom navratu lopta išla prema okviru gola.

Osječka obrana teško je živjela od starta. U četvrtoj minuti Ricky van Wolfswinkel je namjestio zicer Arthuru Mendonçi Cabralu koji je pucao pokraj gola. Pet minuta kasnije s dvadesetak je metara zaprijetio Fabian Frei.

U 17. minuti je pak Afimico Pululu, vjerojatno najbolji Baselov igrač u prvom poluvremenu, na aut-liniji ‘otresao’ Milu Škorića i proigrao Valentina Stockera koji je centaršutom u petercu pronašao Cabrala za 1-0. Tri minute kasnije, novi zicer, ovoga puta je sam pred Ivicu Ivušića izbio Van Wolfswinkel, ali je njegov udarac obranio osječki vratar. I kada se činilo da je Osijek ipak nekako uspio doći do daha i da će na poluvrijeme otići sa samo jednim golom u svojoj mreži, Pululu je namjestio gol Stockeru za 2-0.

U drugom poluvremenu, dosta drugačija priča. Osijek je zaigrao agresivnije i više, pokušavajući koliko-toliko nametnuti svoj ritam.

U 48. minuti ubačaj Petra Bočkaja odbio se do Laszla Kleinheislera koji je iz solidne pozicije pucao preko gola, u 62. minuti Bočkaj je s ruba kaznenog prostora pucao iznad grede, a tri minute kasnije pokraj gola je nakon nešto lošije reakcije Baselove obrane iz blizine pucao Vedran Jugović. Gol u 74. minuti nakon povratne lopte Igora Silve s pet metara nije uspio pogoditi niti Ramon Miérez. U 79. minuti udarac Miéreza s 18 metara odsjeo je na stativi… Napokon, Ante Majstorović je zabio u 83. minuti kada je glavom u gol pospremio ubačaj iz prekida Marina Pilja. Ali Osijek je ostao kratak.

Vidjeli smo i dvije sporne situacije. U 51. minuti u kaznenom prostoru Basela, pri pokušaju udarca, pao je Eros Grezda, no penal nije dosuđen. U 66. minuti na zemlji je pak završio Kleinheisler kod izvođenja prekida, ali penal vjerojatno nije dosuđen zbog toga što prekid u tom trenutku niti nije bio izveden.

Osijek je bio bolja momčad u drugom poluvremenu, ali nije uspio postići drugi gol koji bi do kraja zakomplicirao utakmicu i odveo je u produžetak. Basel je izdržao i prošao u treće pretkolo Europa lige, dok se Osijek okreće HNL-u — u kojem posla ima, jer je Osijek nakon četiri kola osvojio tek četiri boda…