Bod k’o kuća

Dinamo je u Moskvi odigrao 0-0. S obzirom na prikazano, bio je to podvig

Svašta se preživjelo…

Dinamo je u drugom kolu skupine K u Europskoj ligi došao do svog drugog boda nakon što je odigrao bez pogodaka protiv moskovskog CSKA. Modri su od početka bili inferiorni u odnosu na domaćina, a taj dojam se samo pojačavao kako se utakmica odmicala kraju.

Dominik Livaković je briljirao, domaći nogometaši su promašivali sve što se promašiti da, a Modri su osvojili ogroman bod na najtežem gostovanju u skupini.

CSKA je mogao (trebao?) voditi u 15. minuti, kada je Dinamo neobjašnjivo ostavio puno prostora u kavezu ispred kaznenog prostora; Chidera Ejuke sjurio se s desne strane i izbio sam ispred Dominika Livakovića, ali puca pored gola. Dinamo je zube pokazao u 17. minuti, kada je Arijan Ademi odlično odmjerio utrčavanje u šesnaesterac, kako i inače zna, odigrao povratno za Mislava Oršiča, ali Igor Akinfeev brani.

Iako je CSKA kontrolirao posjed i imao nešto konkretnije šanse na početku utakmice, ostavio je dovoljno prostora kojeg je Dinamo u par navrata opasno napao. Niti jedna niti druga momčad nisu uspjele igrati dobro u jednoj od faza igre bez da bude ranjiva u drugoj.

Dinamo je slabo branio opasne zone ispred gola, CSKA je ili promašivao šuteve ili komplicirao napade. Nikola Vlašić bio je fokalna točka domaćih napada i najčešće bio taj koji unosi loptu u Dinamov šesnaesterac, ali niti on nije uspio utakmicu pomaknuti s mrtve točke.

Iako je domaćin po ukupnom dojmu bio puno bolji, i Ejuke je sam mogao zabiti barem dva gola da je bio precizniji, na odmor se otišlo bez pogodaka.

Drugo poluvrijeme ponudilo je samo nastavak tendencija koje smo vidjeli u prvih 45 minuta; Rusi su malo po malo povećavali svoju prednost i u posjedu i u prilikama, ali i dalje nisu pronašli put do gola. Do 60. minute, Dinamo je ostao na jednom jedinom udarcu u okvir i u utakmici je bio samo zahvaljujući Livakovićevih pet obrana.

Modri su u drugoj polovici nastavka preživljavali rusku kanonadu i na momente spašavali živu glavu. CSKA je do 70. uputio 19 udaraca prema golu, čak 11 iz kaznenog prostora. Livaković i nepreciznost bili su na Dinamovoj strani. Viktor Gončarenko je do kraja utakmice u vatru gurnuo i dva kapitalca s klupe, ali ni Arnór Sigurðsson ni Alan Đagojev nisu uspjeli popraviti napadačku rastrošnost svojih suigrača.

CSKA je utakmicu završio s vrtoglavih 25 udaraca, sedam u okvir. Ali Modri su sve preživjeli. Dinamo je tako ostao neporažen nakon dvije utakmice protiv na papiru snažnih suparnika i to bez primljenog pogotka. Napadačka efikasnost dovest će se pod pitanje, ali nitko neće sumnjati da je riječ o odličnoj žetvi s obzirom na okolnosti.

U drugoj utakmici je Wolfsberger pobijedio Feyenoord s 4-1, nakon što je realizirao hat-trick jedanaesteraca. Sve je otvoreno.