Briljantni Petković odveo Dinamo do pobjede nad PAOK-om

Plava 'devetka' povukla je Zagrepčane i odradila posao protiv Grka (2-0)

Nova velika i lijepa Dinamova europska večer. Na Maksimir je stigao PAOK kojeg smo već imali prilike upoznati ove sezone u susretima s Hajdukom, ali Plavi su pokazali europsku klasu i iskustvo. Bruno Petković sredio je suparnika s dva gola u prvom susretu osmine finala Konferencijske lige pa je i završilo 2-0.

Iako se u početku igralo vrlo živo, nismo imali udaraca u okvir gola sve do 36. minute i udarca Martina Baturine kojeg je ukrotio Dominik Kotarski. No, to ne znači da je u prvih pola sata bilo mirno i bezopasno po oba gola.

Dinamo je bolje krenuo i odmah je s dvije kontre pokazao da će biti dosta opasan iz tranzicija. No, prvu već u drugoj minuti uprskao je Dario Špikić krivim povratnim dodavanjem, dok je u onoj u petoj minuti Arbër Hoxha došao do sjajne pozicije za udarac, ali se prilikom šuta okliznuo i poslao loptu daleko od gola.

PAOK je potom preuzeo posjed, ali do konkretnijeg udarca nije mogao. Probijali su Grci strane i tražili sredinu, ali sve je blokirala i odbijala Dinamova obrana na zaista visokoj razini. U 24. novi Dinamov udarac, ali Petar Sučić pucao je s 20 metara malo preko vrata.

U 27. možda i najbolja šansa za PAOK, pucao je Andrija Živković glavom, ali malo je to otišlo pored vrata. I onda, 10 minuta kasnije i samo minutu nakon Baturininog udarca, gol. Za to je, naravno, bila potrebna doza sreće, ali i neizbježni Bruno Petković. Dinamov napadač nanjušio je opasno i krivo dodavanje gostujućeg braniča Jonnyja pa ga je presjekao i potpuno sam izbio na Kotarskog.

Hrvatski mu je vratar obranio prvi udarac, ali opet je bilo sreće pa je Petković iz odbijanca u praznu mrežu lako pospremio loptu za delirij na Maksimiru i Dinamovo vodstvo.

Nadali su se Plavi da bi ga mogli udvostručiti u 42. kad je Baturina došao do nove prilike za udarac nakon dobre kombinacije i ostavljanja Petkovića, ali ovaj put tukao je u blok pa je Dinamo na odmoru imao gol razlike.

I iako se očekivalo da će PAOK kudikamo bolje krenuti u drugi dio, brzo se to ispuhalo. Nisu gosti stvorili ništa vrijedno spomena osim šanse za Magomeda Odzoeva koju je ovaj zapucao, a da je ionako bio u ofsajdu. Držao je PAOK posjed, a Dinamo je opasnije prijetio.

Tako je sklizak teren u 53. koštao i Baturinu u polukontri, dok su u 60. i Baturina i Špikić pucali s distance od 16 metara, obojica bezuspješno. Nastavio je nakon toga Dinamo slagati akcije, ali Kotarski hvata i Špikićev ubačaj u 53. i udarac glavom istog igrača pet minuta kasnije.

A onda u 71., još jedan Dinamov bljesak i još jednom Petković. Povukao je Baturina pa kroz sredinu u prostor tražio Špikića koji je pak loptu pustio, a iz drugog plana utrčao Petković. Plava ‘devetka’ nema težak posao, opet je Petković svladao Kotarskog, postavio 2-0 i zabio svoj sedmi gol u Konferencijskoj ligi.

I nakon pogotka Dinamo je nastavio prijetiti pa u 75. Gabriel Vidović stavlja Kotarskog na muke. Hrvatu na golu lopta se odbila iz ruku pa mu je suigrač vratio tako što je kleknuo i dodao koljenom, a maksimirske tribine traže indirektan udarac. Svakako zanimljiva situacija.

U 78. Baturina jako lukavo pokušava iz slobodnjaka koji je bio dosta iskosa na 17 metara, ali Kotarski je spreman i na to te je večeras zapravo branio sve što je trebalo. Dvije minute kasnije moglo je biti opasno za domaće, krenula je PAOK-ova kontra koju je ipak uprskao Taison krivim dodavanjem kad je već išao iskosa na gol.

U 84. je PAOK stigao i do svoje najbolje prilike na susretu. Thomas Murg dobio je loptu na nekih 10 metara od gola, ciljao je malo s lijeve strane u suprotni gornji kut, ali poslao ju je malo preko vrata pa je i peti udarac gostiju promašio okvir gola. Ivan Nevistić nije praktički imao posla.

Lijep trenutak i u 90. minuti kad je Sergej Jakirović iz igre povukao Petkovića i priuštio mu maksimirske ovacije, dok je na teren stupio Sandro Kulenović koji je za vikend donio bod protiv Osijeka, pa je i ovdje dobio nagradu i vidu minuta.

Prošlo je u nadoknadi tako sve u svečarskom tonu, kako i treba, čak je i Nevistić na kraju upisao sjajnu obranu i spasio čistu mrežu te dva gola prednosti. Plavi su odradili sjajan posao i u Solunu ga samo valja dovršiti…