Hrvatski košarkaši pobijedili su Nizozemce i tako napravili veliki korak prema Euru

Hrvatska nakon dvije odigrane utakmice ima dvije upisane pobjede

Hrvatska košarkaška reprezentacija stigla je do druge pobjede u isto toliko odigranih utakmica u skupini D kvalifikacija za Europsko prvenstvo nakon što je u večernjim satima ponedjeljka slavila na gostovanju kod Nizozemske. Završilo je 69-59.

S pobjedom koja se naslanja na otvarajuće slavlje protiv Švedske to znači i da je Hrvatska napravila veliki korak prema ispunjenju zadanog cilja — plasmanu na košarkaški Euro sljedeće godine.

Roko Leni Ukić bio je statistički najistaknutije ime pobjedničke strane sa 14 postignutih koševa (četiri trice) i šest asistencija, a odlično su ga pratili i Mateo Drežnjak s 13 poena i četiri asistencije, odnosno Darko Planinić koji je uz 12 koševama imao i šest uhvaćenih lopti.

Nizozemska je na otvaranju kvalifikacija iznenadila pobjedom kod Turske, a u ovoj utakmici prijetila hrvatskim ambicijama do posljednjih minuta susreta. Jedanaest poena ubacio je Yannick Franke, jednog manje dodali su Keye van der Vuurst de Vries i Charlon Kloof.

Hrvatska je do pobjede u Nizozemskoj došla čvrstom obranom, kojom je natjerala suparnika na 16 izgubljenih lopti. Posebno dobro su izabranici Veljka Mršića zaustavili nizozemske napade u posljednjoj četvrtini i u završnih pet i pol minuta utakmice. Tad su napravili završnih 14-4 i na kraju ostvarili uvjerljivu pobjedu te kompenzirali loš napadački učinak iz prvih pet i pol minuta drugog poluvremena u kojima su ostali bez koša.

Hrvatska je u završnih 3:19 minuta ušla s minimalnim vodstvom 60-59. Nizozemci su do kraja utakmice ostali bez ubačaja, a Šakić, Marčinković, Drežnjak i Rogić svojim su koševima odveli hrvatsku reprezentaciju do pobjede kojom je napravljen veliki korak ka plasmanu na EuroBasket na koji će otići tri najbolje reprezentacije iz svake kvalifikacijske skupine.

Hrvatska je vodeća reprezentacija skupine D sad sa maksimalnim učinkom 2-0. Nizozemska je druga sa 1-1, a Švedska i Turska imaju po jedan poraz.

Sljedeće utakmice u kvalifikacijama za EuroBasket 2021. hrvatski košarkaši će imati za devet mjeseci kad će 26. studenoga biti domaćini reprezentaciji Turske, a tri dana poslije gostovati u Švedskoj.