Imate prijatelja koji nema pojma o HNL-u? Preporučite mu današnji susret Gorice i Rijeke

Suludi uvjeti, duge VAR provjere, šokantne promjene rezultata...

HNL nam se jučer vratio ludom utakmicom Dinama i Lokomotive koja je okončana potpunim posramljivanjem hrvatskog prvaka, a danas smo svjedočili svemu i svačemu u Velikoj Gorici.

Na sramotnom terenu, koji bi bio poprilično dobro poprište neke utrke Svjetskog kupa u, recimo, biatlonu, ogledale su se Gorica i Rijeka. Umjesto da se susret odigrao po savršenim ljetnim uvjetima, zbog riječkih europskih obveza na Farskim otocima prebačen je na siječanj.

Međutim, čak i po nemogućim uvjetima, utakmica nije razočarala neutralnog gledatelja; gledali smo nevjerojatno sadržajan susret koji je teško prepričati, ali pokušat ćemo. Rijeka je pobijedila 3-2 preokretom, a evo kako se susret odigrao…

Gol je pao iz prvog udarca na utakmici; Josip Mitrović u trećoj je minuti probio Nediljka Labrovića primivši loptu na desnoj strani kaznenog prostora, a momčad koju vodi Željko Sopić pronašla se u totalnom šoku. Ivan Banić prvi je put morao intervenirati u 10. kada je Marco Pašalić na sebi svojstven način opalio pod gredu, a u 21. minuti naišli smo na kontroverznu situaciju.

Strijelac Mitrović, koji je ranije dobio žuti karton, tada je potpuno nepotrebno, u okretu, opalio Brunu Godu po nozi i vrlo je lako mogao zaraditi drugu javnu opomenu. Sudac Mateo Erceg progledao mu je kroz prste, a riječka klupa potpuno je poludjela što je rezultiralo žutim kartonima Sopiću i njegovu pomoćniku Radomiru Đaloviću.

Ako Sopić tada nije dobio slom živaca, onda jest u 26. minuti kada je Gorica otišla na 2-0. Tim Matavž ubacio se u otvoreni prostor pred riječkim golom i gurnuo loptu na drugu stranu do Nikole Vujnovića, a on ju je zahvatio u padu zajedno s Ivanom Smolčićem od kojega se na kraju odbila u mrežu. VAR provjera pogotka trajala je — kako je to običaj u HNL-u — beskrajno dugo, no Gorica je ipak došla do udvostručenja prednosti.

Sopić je tu odlučio presjeći pa je, u svojem stilu, izvadio Pašalića i Franju Ivanovića te u žrvanj gurnuo Alena Grgića i Jorgea Obregóna, a to mu se isplatilo već u 34. minuti. Naime, Mario Maloča tada je faulirao upravo Kolumbijca i to na rubu kaznenog prostora. Erceg je prvo označio slobodni udarac, ali VAR ga je vratio na bijelu točku. Marko Pjaca izveo je penal i to uspješno, a Rijeka je smanjila zaostatak i do kraja prvog poluvremena konstantno pritiskala.

Veliku prigodu krajem prvog dijela, doduše, imao je Tim Matavž koji je izbio u situaciju jedan na jedan s Labrovićem, ali ipak ga je u zadnji trenutak preduhitrio Emir Dilaver.

Ako ste mislili da je drugo poluvrijeme bilo mirnije, odmah vas možemo razuvjeriti; Filip Mrzljak u 50. je minuti igrao rukom u vlastitom šesnaestercu, a Erceg se konzultirao s VAR-om i procijenio da je to dovoljno za novi kazneni udarac. Opet je izvođač bio Pjaca — Banić je u ponovnom dvoboju pročitao njegov udarac, ali nije mogao pokriti odbijanac. Hrvatski reprezentativac došao je do svojeg drugog pogotka večeri, izjednačio na 2-2, a ludnica se nastavila.

Mitrović je u 65. bio nekoliko centimetara udaljen od toga da vrati vodstvo Gorici; prvo je pobjegao riječkoj obrani kao da ga nema, a onda reagirao na ubačaj Dine Štigleca tako što je s pet metara poslao loptu tik pored gola. Bila je to sjajna prilika za momčad koju vodi Dinko Jeličić, ali nije uspjela poentirati.

Rijeka je pokušavala doći do preokreta i možemo reći da je nekoliko puta bila blizu; Banić je upisao fenomenalnu intervenciju na gol-crti na udarac glavom Nike Galešića. Gorica je odmah poslije toga jurnula u kontru koja nije urodila plodom, a Obregón je u 81. poslao loptu preko vrata u petercu.

Cijelo vrijeme se doimalo da gol visi u zraku, a njega smo i dočekali. Niko Galešić u 89. je minuti — dakle, u posljednjim trenucima — ostao potpuno zaboravljen na Banićevoj lijevoj vratnici poslije kornera i akrobatski uvalio loptu u gol. Da priča bude još potpunija, poslije same utakmice došlo je do opće tučnjave na terenu nakon sukoba Mrzljaka i Gode.

Rijeka je dobila trobod i primakla se na tri boda vodećem Hajduku, a mi ćemo samo reći — vratio nam se HNL.