Nepobijeđeni

Dinamo je pobijedio CSKA 3-1 i osvojio grupu bez poraza

Šest utakmica, četiri pobjede, nijedan poraz, jedan primljeni gol i oboreni rekord.

Tako u najkraćim crtama možemo opisati Dinamovu kontinentalnu jesen koja je za Modre prošla, suprotno očekivanjima mnogih, bez ikakvog kihanja i kašljucanja. Dominantnu kampanju u grupnoj fazi Europske lige zagrebačka je momčad zaključila većinski laganom večernjom šetnjicom protiv moskovskog CSKA-a i pobjedom od 3-1, a u procesu se ubilježila i u povijesne knjige. Naime, Dinamo je večeras srušio rekord za broj minuta bez primljenog zgoditka u Europi, a mogao je i postati jedna jedina ekipa u povijesti Europske lige i Lige prvaka koja je prošla cijelu grupnu fazu bez primljenog pogotka. Otprilike 15 minuta nedostajalo je za takvo što…

Domaći su već nakon prvih 45 minuta imali prednost od 2-0, a utakmicu protiv ispalog suparnika odrađivali su kao da igraju popodnevni susret Prve HNL protiv, primjerice, Istre. U 28. minuti Joško Gvardiol je otključao gostujuću mrežu nakon odlične reakcije glavom na ubačaj Lovre Majera iz kornera, a u 41. minuti Mislav Oršić situaciju je učinio još komfornijom kada ga je Lirim Kastrati pronašao na desnoj vratnici gola Igora Akinfejeva. Spomenuti hrvatski reprezentativac u prvom je dijelu i dvaput pogodio stativu; prvo u 21. minuti kada je fino okrenuo čuvara, a onda i u 45. minuti kada mu je loptu u kaznenom prostoru spustio Kristijan Jakić.

Dinamo je u prvom poluvremenu na svojoj strani imao apsolutno sve; uputio je 10 udaraca na gol naspram gostujućih sedam koji su većinom bili bezazleni. Suparniku nije dopustio niti jedan udarac u okvir naspram svojih četiri, imao je i prednost u posjedu lopte, stvorio je tri velike prilike i sedam puta izborio korner u usporedbi s moskovska dva, a CSKA mu je pomagao ostavljajući golemu količinu prostora na svojoj polovici. Uglavnom, gosti, koji su se već ranije oprostili s kombinacijama o prolasku dalje, izgledali su tromo, bezidejno, sporo i nezainteresirano, bez vođe kojeg imaju u Nikoli Vlašiću i ikakvog motiva, a Dinamo je tako rutinski odrađivao posao na maksimirskom travnjaku.

Prvi udarac u okvir CSKA je uputio u 53. minuti kada je zapucao Arnór Sigurðsson, ali Dominik Livaković nije imao problema s hvatanjem lopte. Gostujući jad potom se uspješno nastavio, a činilo se kao da Moskovljani jedva čekaju posljednji sučev zvižduk. Takvom situacijom na terenu Dinamo je u 75. minuti postigao i treći gol: Majer je dao izvrsnu loptu koja je potpuno izbacila suparničku obranu, a Kastrati je izvršio uspješan juriš na gol i postigao svoj prvijenac u Europskoj ligi.

Međutim, CSKA je, bez obzira na pristup, ipak uspio doći do pogotka i posljedičnog pritiska: mladi hrvatski reprezentativac Kristijan Bistrović u 76. minuti utrpao je loptu u mrežu finim udarcem s ruba peterca, tako ukrao Modrima još jedan rekord i postavio konačni rezultat, a Livaković mu je potom u 83. minuti skinuo slobodni udarac i lijepo se obračunao s odbijancem Fjodora Čalova.

Jedini veći večerašnji minus za Plave bile su ozljede Marina Leovca u 17. i kapetana Arijana Ademija u 34. minuti. To bi se moglo pokazati problemom za trenera Zorana Mamića pred ligaški susret s Rijekom nadolazećeg vikenda, ali nova pobjeda i neporaženi skor na kraju grupne faze Europske lige zasigurno će njemu i igračima ostati u mislima. Podsjetimo, kao drugoplasirana ekipa proljeće je osigurao Wolfsberg koji je minimalno svladao trećeplasirani Feyenoord