Prisjetili smo se dosad odigranih utakmica Hrvatske i Turske. Bilo je tu sreće, ali i velike tuge

Jasno, najgora uspomena je ona s Eura 2008.

Hrvatska nogometna reprezentacija doputovala je jučer u Istanbul gdje će u srijedu s reprezentacijom domaćina Turskom odigrati prijateljski susret. Bit će on svojevrsna uvertira dvama završnim ispitima u Ligi nacija protiv Švedske (Solna, 14. studenoga) i Portugala (Split, 17. studenoga), a započet će u 18:45 sati.

Bit će ujedno i 10. između ovih dviju reprezentacija, a Hrvatska u njega ulazi s omjerom od tri pobjede, četiri remija i dva poraza.

Posebno se pritom ističu dva susreta.

Uz Turke nas veže prva pobjeda na nekom velikom natjecanju, ali možda i najveći šok, poraz nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj 2008.

Upravo je Turska na Europskom prvenstvu 1996. bila povijesni prvi protivnik Hrvatske na velikim natjecanjima, a zahvaljujući pogotku Gorana Vlaovića to je ujedno postala i prva pobjeda hrvatske nogometne izabrane vrste. Vlaović je pobjednički pogodak postigao u 85. minuti nakon brze kontre, a turski branič Alpay Özalan, koji ga nije zaustavio prekršajem, dobio je nagradu za fair-play.

Hrvatska je u svom debiju na međunarodnoj sceni dogurala do četvrtfinala, dok je Turska bila posljednja u skupini s tri poraza.

Iduća dva ogleda bila su prijateljskog karaktera i oba su završila bez pobjednika. U lipnju 1997. na Kirin kupu u japanskom Sendaiu bilo je 1-1, a u ožujku 2004. u Zagrebu 2-2.

Najveći šok doživjeli smo u Beču na EP-u 2008. Hrvatska i Turska odmjerile su snage u četvrtfinalu, a pogodaka nije bilo sve do kraja produžetaka. Tada je Ivan Klasnić u 119. minuti zabio za 1-0 i činilo se, plasman u polufinale protiv Njemačke koju smo dobili u skupini sa 2-1. No, Turska je praktički u zadnjem napadu na utakmici izjednačila na 1-1 pogotkom Semiha Şentürka. Bio je to šok od kojeg se hrvatski nogometaši nisu uspjeli oporaviti.

Luka Modrić, Ivan Rakitić i Mladen Petrić promašili su jedanaesterce, dok su s druge strane Turan, Semih i Altintop zabijali i odveli Tursku u polufinale.

Novi hrvatsko – turski dvoboj uslijedio je u dodatnim kvalifikacijama za EP 2012. godine. Hrvatska je u Istanbulu pobijedila 3-0 golovima Ivice Olića, Marija Mandžukića i Vedrana Ćorluke, a u zagrebačkom uzvratu nije bilo golova.

Protiv Turske smo otvorili i nastup na posljednjem EP-u 2016. godine. Hrvatska je na Parku prinčeva pobijedila 1-0 golom Luke Modrića u 41. minuti.

U prvom susretu u kvalifikacijama za SP 2018. godine, igranom 5. rujna 2016. godine u Zagrebu, bilo je 1-1. Poveli smo golom Ivana Rakitića iz kaznenog udarca koji je izborio Luka Modrić u 44. minuti, a u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela izjednačio je iz slobodnog udarca s 25 metara Hakan Çalhanoğlu.

U uzvratnom susretu igranom točno godinu dana kasnije, Turska je u Eskişehiru pobijedila sa 1-0 golom Tosuna.

Hrvatska je na koncu osvojila drugo mjesto u skupini i preko Grčke izborila plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiji, dok je Turska bila četvrta u skupini.

No, to je povijest, a bliska budućnost donosi jubilarni deseti susret. Izbornik Zlatko Dalić ovako najavljuje ono što slijedi:

“Želimo pobijediti Tursku, ali dat ću priliku igračima koji su igrali manje ili nisu bili u krugu reprezentacije. Želim vidjeti koliko mogu u ovim utakmicama, ovo su utakmice u kojima se mogu pokazati i očekujem da dobro odgovore izazovu protiv Turske. To je jako bitno za sve nas. Važna nam je i prijateljska utakmica s Turskom, i, naravno, utakmice Lige nacija protiv Švedske i Portugala. Bod nam je dovoljan za ostanak u elitnoj skupini i to ćemo nastojati ostvariti već protiv Švedske.”

Za početak, ipak, uigravanje u Istanbulu.