Stigma je srušena: Pochettinu su trebale tri utakmice s PSG-om da osvoji prvi trofej u karijeri

Sinoćnji Trophée des Champions mu je prvi trenerski trofej u karijeri

Na kraju, nitko nije niti očekivao drugačiji ishod s Stade Bollaert-Delelisa u Lensu…

Paris Saint-Germain osvojio je Trophée des Champions (francuski ekvivalent Superkupa, u kojem za trofej igraju prvak države i osvajač nacionalnog kupa) nakon sinoćnje pobjede (2-1) nad Olympique de Marseilleom. Utakmicu su odlučili Mauro Icardi golom iz 39. i Neymar penalom iz 85. minute, a Dimitri Payet je četiri minute kasnije samo postigao utješni pogodak.

Bio je to jubilarni deseti Superkup za parišku momčad i čak osmi uzastopni, što govori dovoljno o PSG-ovoj neviđenoj dominaciji u francuskom nogomet, ne možda samo po broju titula nego i po broju sudjelovanja u natjecanju kao prvak.

Međutim, u čitavoj priči se izvlači jedan sitan, ali vrlo bitan detalj. Naime, PSG je sinoć, kao što vjerojatno znate, vodio Mauricio Pochettino, argentinski stručnjak koji je nedavno preuzeo momčad nakon odlaska Thomasa Tuchela. Pochettino je tako došao do trofeja u tek trećoj utakmici na klupi.

Štoviše, riječ je o njegovom prvom trenerskom trofeju; unatoč tome što je oduševljavao na klupi Southamptona i Tottenham Hotspura, još nikada do sada nije u ruke uzeo pehar. Drugim riječima, 293 utakmice kao trener Spursa — nula trofeja, tri utakmice kao PSG-ov trener — jedan trofej.

Naravno, situacija je veoma specifična, a PSG-ova premoć u domaćem nogometu je tolika da su trofeji neizbježni te pokazatelji financijske nejednakosti, a ne strateškog uspjeha. Ne treba ovo shvatiti na način da se omalovaži sve ono što je Pochettino napravio u sjevernom Londonu.

Ali ne možemo si pomoći i ne bitni sretni da je trener kojeg su toliko dugo prozivali zbog manjka trofeja konačno skinuo tu stigmu.