Svjetlo u Amsterdamu: Jaime Mata junačkom je partijom spasio Getafe u Europskoj ligi

Getafe je s ukupnih 3-2 izbacio Ajax iz Europske lige

Namučili su se, a na početku je izgledalo kao da će sve ići kao po špagi…

Nakon što se Getafe u stilu predstavio europskoj publici i s 2-0 pobijedio lanjskog polufinalista Lige prvaka Ajax u Madridu, činilo se da je sljedeći krug Europske lige na dlanu.

Međutim, Sevilla je u međuvremenu pokazala da Getafeovo hakiranje nogometnog koda nije univerzalno rješenje. Pa ipak, u petoj minuti uzvrata u Amsterdam Areni se ukazao on – Getafeov heroj, po tko zna koji put, i zabio ključan gol u gostima.

Jaime Mata je 31-godišnjak koji je prije pet godina umalo postao španjolski carinik. Profesionalac je postao 2014., prvi puta u Primeri zaigrao tek 2017., a sada je španjolski reprezentativac i zabija Ajaxu u Amsterdamu.

Ne samo da je zabio, nego je nakon toga stresao i stativu; da je bilo malo više sreće, riješio bi pitanje prolaska u prvom poluvremenu. Sudjelovao je i u obrani, kao što se i očekuje u ekstremno kompaktnom sustavu Joséa Bordalása, a požrtvovnost pokazao osvajanjem sedam duela u zraku i na travi.

Ali Ajax se držao, a do 63. minute u potpunosti preokrenuo rezultat. Ključan je, dakle, postao upravo Matin pogodak, bez njega bi se išlo u produžetke. Završilo je 2-1 za domaćina, a Getafe sasvim zasluženo prolazi u sljedeću rundu.

Takve priče volio pisati; o late bloomerima koji jednu od najmanjih i najsiromašnijih momčadi Primere vode u osminu finala Europske lige.

Tko god tamo izvuče Getafe, i Matu, neka im je sa srećom…