US Open: Oproštaj Čilića nakon četiri seta protiv Thiema, povratnica Pironkova izbacila Vekić

Na stadionu na kojem je 2014. uzeo naslov, Čilić je ovaj put uzeo sam set

Marin Čilić nije se uspio plasirati u osminu finala US Opena nakon što je u susretu 3. kola izgubio od Austrijanca Dominca Thiema sa 2-6, 2-6, 6-3, 3-6. Meč je igran na Arthur Ashe stadionu na kojem je Čilić 2014. u finalu pobijedio Japanca Nishikorija i osvojio svoj jedini Grand Slam naslov.

Bio je ovo sinoć treći međusobni ogled Čilića i Thiema, a vidjeli smo treću pobjedu 26-godišnjeg Austrijanca koji je slavio i u Brisbaneu 2016. i prošle godine u Montrealu.

Baš kao i u prvom kolu protiv Amerikanca Denisa Kudle, Čilić je i protiv drugog nositelja izgubio prva dva seta. Protiv Kudle se uspio vratiti, no ne i protiv Thiema.

Loše je krenulo za Marina.

Već u prvom gemu je izgubio servis nakon što je uspio spasiti prve dvije lopte za obrat, ali ne i treću. Pri rezultatu 4-2 još jednom je izgubio servis i set je otišao u nepovrat. Treći tenisač svijeta je nakon svega pola sata igre poveo sa 1-0.

U drugom setu je krenulo još gore. Austrijanac je s dva breaka u nizu poveo 4-0 i potom mirno priveo set kraju. Nakon 65 minuta igre Thiem je imao 2-0 u setovima i činilo se kako će sve biti brzo gotovo. Austrijanac je u tim trenucima igrao fantastično, a pomogao mu je i Marin sa 17 neprisiljenih pogrešaka i lošim servisom.

Čilić je u trećem setu napokon pokazao tragove buđenja i podigao igru na višu razinu, što će reći da je proradio njegov početni udarac, a da je broj pogrešaka bio znatno smanjen.

Bolja igra donijela mu je rezultat i pri 3-2 stigao je Čilić konačno do prvog breaka u meču. Austrijanac je kod 5-3 imao dvije break lopte za povratak u set, ali ih nije uspio iskoristiti i Čilić je nakon 44 minute igre dobio treći set sa 6-3.

U četvrtom je sve završilo.

Premda, Čilić, na ovom turniru u statusu 31. nositelja, prvi je stigao do prilike za prednost nakon što je kod 2-2 imao je tri break lopte. Iskoristio nije niti jednu, a već u idućem gemu stigla je kazna. Thiem je svoju priliku iskoristio i poveo je 4-2.

Imao je kod 5-3 prvak iz 2014. velikih 40-15 i dvije vezane break lopte za povratak u susret, no Austrijanac je odigrao dva sjajna poena za izjednačenje, a potom još dva za konačnu pobjedu nakon dva sata i 30 minuta igre.

Sve ovo znači da je Čilić završio US Open, a da će idući Thiemov protivnik bit će Kanađanin Felix Auger-Aliassime.

Također, u dijelu ždrijeba tenisačica više nema Donne Vekić.

Zaustavljena je također u meču 3. kola upisavši poraz od Cvetane Pironkove sa 4-6, 1-6, a baš kao što Čilić niti jednom nije slavio protiv Thiema, tako ni Vekić ne zna za pobjedu protiv 32-godišnje bugarske tenisačice. Četiri puta su se susretale.

Sve četiri pobjede ostvarila je Pironkova na tvrdoj podlozi i sve četiri bez izgubljenog seta nakon što je slavila sa 6-1, 6-0 u Sydneyju (2015.), 6-2, 7-5 u Indian Wellsu (2016.) i 6-2, 6-1 u San Antoniju (2016.).

Da nastavi svoj niz protiv Donne nije ju omela ni trogodišnja pauza od tenisa tijekom koje se posvetila majčinstvu i novoj karijeri.

Dobivši sina Aleksandera u ožujku 2018. godine nije previše razmišljala o povratku tenisu, već je pokrenula vlastitu liniju odjeće. Međutim, početkom ove godine se ipak odlučila vratiti na teren, a uslijed brojnih otkaza (23 iz Top 100) upala je direktno na US Open i pretvorila se u jednu od najboljih priča.

Pobjedom protiv Vekić probila se među 16 najboljih izjednačivši svoj prethodni najbolji rezultat na US Openu iz 2012. Vekić nije uspjela ponoviti četvrtfinale iz prošle godine.

U prvom setu obje su tenisačice držale svoj servis do rezultata 3-3. Tada je Pironkova napravila break za 4-3, no Vekić je uzvratila izjednačivši na 4-4. Novi break Pironkove dao joj je šansu za okončanje seta, a ona je mirno odserviravši napravila baš to.

U drugom setu drame nije bilo. Donnina igra se raspala, Pironkova je triput uzimala njen početni udarac pa je sve vrlo brzo završilo…