Uz puno muke, ali očekivano: Belgija je svladala Finsku i zasad joj oduzela osminu finala

Finska - Belgija 0-2

Utakmicom između Finske i Belgije završeno je natjecanje u skupini B, u kojoj su Teemu Pukki i suigrači pokušali stići do boda i osigurati plasman u osminu finala u svojem debitantskom nastupu. Dugo ih je lomila belgijska reprezentacija, teško se probijala kroz obrambeni blok i tek u završnici stigla do pobjede od 2-0, tim je rezultatom Danska zasjela na drugo mjesto.

Utakmica nije obilovala prigodama i zasigurno će u ući u uži izbor za jednu od najgorih na ovogodišnjem Europskom prvenstvu. Činilo se kako Belgija igra tek toliko koliko joj treba, a Finska u skladu sa svojim mogućnostima.

Tek u 37. minuti vidjeli smo prvu, kakvu-takvu prigodu, iako je to bio tek mlaki pokušaj. Sjela je lopta točno na njegovu glavu, no samo ju je proslijedio u ruke Lukáša Hrádeckog. Lopta je neprestano kružila oko finskog kaznenog prostora, no Belgijanci nikako nisu mogli probiti čvrsti blok, koji su redovito činila barem petorica ili šestorica igrača.

Što se tiče finskih ofenzivnih akcija, one bile uistinu rijetkost. Pogotovo u prvom dijelu, tada nisu uputili nijedan udarac prema vratima. Dapače, prvi su put donekle priprijetili belgijskim vratima tek u 62. minuti, slabašan je to bio udaraca Glena Kamare.

Hrádecký je držao svoju reprezentaciju na životu, obranio je pokušaj Edena Hazarda iz matne situacije, sa sedam metara. Konačno je taj vratar bio savladan u 65. minuti, Kevin De Bruyne je odličnim dodavanjem pronašao Romelua Lukakua, koji je silovito poslao loptu u mrežu.

Već je Lukaku proslavio taj pogodak, kad se oglasila zviždaljka Felixa Brycha, Interov se napadač našao u zaista milimetarskom zaleđu. Finski su navijači pomalo krenuli sa slavljem, kad je u 74. minuti zavladao muk u njihovom dijelu stadiona. Belgija je izvela korner s lijeve strane, najviši je u skoku bio Thomas Vermaelen, a lopta se nakon njegovog udarca odbila najprije od travnjaka, pa grede, a zatim i ruke Hrádeckog.

Konačno je lopta prešla i liniju gola, i to tek za nekoliko centimetara, ali ipak dovoljno za 1-0. Tu je pobjedu potvrdio i Lukaku, nije mogla niti ova utakmica proći bez njegovog pogotka. Bila je 81. minuta, kad je svojim trećim golom na turniru postavio konačnih 2-0 te se vratio na vrh ljestvice strijelaca, s još trojicom nogometaša.

Najviše je, dakle, ovom belgijskom pobjedom profitirala Danska, koja je u trokutu s Fincima i Rusijom ipak izborila drugo mjesto, zbog bolje gol-razlike u međusobnim dvobojima.

Finska je ipak zadržala treće mjesto, pa će se nadati mogućem prolasku u nokaut fazu. No, tek s tri boda na kontu i negativnim omjerom postignutih i primljenih pogodaka, teško će do toga i doći.