Nova nada za Miami

Ma, to je gotovo, rekli su. E, pa nije...

Zadnja izmjena: 10. listopada 2020.

Sve je bilo onako kako treba biti. Jednu pobjedu udaljeni od 17. naslova u povijesti franšize, Los Angeles Lakers uskočili su u svoje Mamba dresove, prikladni outfit u kojem ove sezone do sinoć nisu znali za poraz. Anthony Davis na parketu se pojavio u zlatnim tenisicama čija je boja, je li, trebala sugerirati nekakav neminovni odnos blizine između idućih 48 minuta i trofeja koji nosi ime prema Larryju O’Brienu. Za razliku od Davisa koji se bavio scenografijom, LeBron James bavio se dramaturgijom te je svoju najbolju partiju u seriji, vjerojatno i u cijelom doigravanju, tempirao za najvažniju utakmicu sezone.

Sav se taj trud, međutim, pokazao uzaludnim. I Lakersi i Miami Heat u nedjelju će ponovno na parket u šestoj utakmici čije će popratne narative, prije svega iz perspektive Lakersa, pritiskati nova doza sumnje.

Tko je doista vjerovao u to da Jimmy Butler u sebi ima još jednu superherojsku partiju, poput one kojom je obilježio treću utakmicu? Ali dogodilo se upravo to. I dogodilo se u verziji koja je bila vjerojatno još bolja od originala. Ne samo zbog toga što je Butler utakmicu završio s 35 poena, 12 skokova i 11 asistencija, ili zbog toga što je samo u zadnje dvije minute utakmice postigao osam, ili zbog toga što je — pazite sad — sinoć na klupi proveo točno 48 sekundi, i to na zatvaranju prve četvrtine.

Nakon što je Butler Heatu praktično sam donio pobjedu u trećoj utakmici, Lakersi su u četvrtoj na njega bacili Davisa, koji ga je u prve tri utakmice finala čuvao u samo 16 posjeda. Butler je u trećoj utakmici brzo stigao do 11 poena, nakon čega su počeli problemi; Lakersi su odustali od preuzimanja u pick and rollu, odnosno Davis je prolazio ispod blokova. Dovoljno brz u nogama i s više nego dovoljno širine, Davis je zaustavio Butlera koji je u 27 posjeda u trećoj utakmici u kojima ga je branio Davis imao šut iz igre 1/5. Također, Butler u četvrtoj utakmici nije potegnuo niti jednu tricu.

Lakersi, naravno, u petoj utakmici po tom pitanju nisu mijenjali ništa, ali zato su mijenjali Butler i Eric Spoelstra.

Napadački je Butler morao odigrati najraznovrsniju partiju dosad, a to je i učinio — vidjeli smo više bočnih pick and rollova koji su mu omogućili da koš napada praktički iz kutova, više uručivanja u stilu Bama Adebaya za Duncana Robinsona i više sekvenci u kojima je Butler imao ulogu screenera, uglavnom u vrtnji pick and rolla s Kendrickom Nunnom, koji je u nedostatku Gorana Dragića sinoć Heatu donio i potrebnu dozu kreacije iz driblinga i 14 poena i tri asistencije u 27 minuta s klupe. Nakon prve dvije četvrtine Butler je imao više slobodnih bacanja od cijele momčadi Lakersa, dok je u clutchu sudjelovao — bilo da se radilo o ubačajima ili asistencijama — u 11 od 15 Heatovih poena. S druge strane, Lakersi su ih svi skupa u istom razdoblju imali devet.

Problemi s tricom

I kada se utakmica u završnici pretvorila u ne pretjerano lijep revolveraški obračun s maksimalnim ulozima između Butlera i Jamesa, Butler je iz njega izašao kao pobjednik između ostalog i zbog toga što je Frank Vogel, vjerojatno s idejom da dobije nešto širine u napadu, na parketu držao Markieffa Morrisa, koji je 23 minute iskoristio za nula poena.

Spoelstra je pak za sinoćnju utakmicu maksimalno srezao i snizio rotaciju. Kelly Olynyk i Meyers Leonard nisu odigrali niti minute. Adebayo je ih je skupio 38, Tyler Herro 31, a Robinson 37. Još bolje, riječ je o petoj utakmici finala u kojoj je igrač poput Jaea Crowdera morao odraditi 40 minuta. Dakle, cijelu utakmicu na leđima su iznijela sedmorica igrača od kojih jedino Andre Iguodala nije ostvario dvoznamenkasti učinak u poenima. Točnije, on nije zabio ni koša, ali je tu rupu zakrpao Robinson.

U prve četiri utakmice Robinson je pogodio ukupno osam trica, s tim da ni u jednoj nije imao više od tri. Obrana bez lopte u prve četiri utakmice uglavnom je bila na razini — u prvom redu zahvaljujući Kentaviousu Caldwellu-Popeu, pa i Dannyju Greenu — i Lakersi su Robinsona ograničili na samo 6,5 pokušaja po utakmici.

Sinoć to nije bio slučaj. Robinson je ispalio 13 trica, pogodio njih sedam i utakmicu završio s ukupno 26 poena. Najvažnija je bila sedma za 101-99, nešto više od tri minute prije kraja, sa sredine, nakon Butlerova povratnog dodavanja — njoj je prethodilo nešto između bloka i sudara što su sami sebi postavili Caldwell-Pope i Alex Carruso, kao dobar sažetak neuspješnosti kojom su Lakersi sinoć ganjali Robinsona po liniji za tri poena.

Davis i James zajedno su ubacili 68 poena uz šut iz igre od 66,7 posto, dok je ostatak trupe stigao do dodatnih 40 s postotkom ubačaja od 30,4. Lakersi su se mučili u half-courtu, do poena su najlakše stizali iz tranzicije i dobar dio utakmice kakav-takav priključak držali zahvaljujući Jamesu koji je ubacio šest trica, tek četvrti put u karijeri kada je riječ o playoff utakmici. Dwight Howard na parketu je proveo 15 minuta tijekom kojih nije napravio ništa vrijedno spomena; Rajon Rondo ubacio je četiri poena i promašio sve tri trice, zbog čega ga se na parketu nije moglo držati duže od 18 minuta, a niti Kyle Kuzma nije uspio pogoditi tricu (iz četiri pokušaja), dok je znakove života pokazivao jedino Caldwell-Pope, čija je trica početkom zadnje četvrtine Lakersima donijela prvo vodstvo nakon 11 minute utakmice. Ali klupa je, napokon se i to može reći, zakazala.

“Vjerovao sam mu, vjerovali smo mu”

Kada je riječ o Davisu, najvažnije pitanje tiče se pete desne i zgloba lijeve noge. U jednom doskoku u završnici prve četvrtine obnovio je ozljedu pete, u drugom doskoku sredinom posljednje izvrnuo zglob i ostatak utakmice odradio uglavnom šepajući na parketu u pokušajima postavljanja blokova.

“Do nedjelje ću biti u redu”, rekao je Davis nakon utakmice. I bolje mu je — kako za njega, tako i za Lakerse.

Na kraju krajeva, činjenica da su Lakersi sinoć svejedno bili tako blizu tituli najbolje svjedoči o tome kakve su utakmice odigrali i James i Davis. I ako se potpuno otvorena i promašena trica koju je Green šutirao nakon dodavanja udvojenog Jamesa 7,8 sekundi prije kraja utakmice može opisati kao nešto relativno očekivano s obzirom na šutersku formu u kojoj se nalazi, teško je pronaći odgovarajući opis za ono što je nakon tog promašaja i skoka u napadu izveo Morris, koji je unatoč bogatom izboru opcija loptu jednostavno bacio u aut u pokušaju da baci lob Davisu.

“Mislim, ako pogledate akciju, uspio sam na sebe navući dvojicu igrača prije linije slobodnih bacanja i pronaći jednog od naših šutera, posve otvorenog koji nam je mogao donijeti titulu”, rekao je James. “Vjerovao sam mu, vjerovali smo mu, ali jednostavno nije ušla. Morate živjeti s tim.”

Nakon prve utakmice, u kojoj je Heat ostao bez Dragića i Adebaya, mnogi su prognozirali da će sezona biti gotova još u srijedu. Stvari su se u međuvremenu zakomplicirale. A s obzirom na mogućnost da Davis šestu utakmicu igra u stanju koje nije blizu idealnog, Lakersi će možda morati živjeti i s još nekim novim stvarima.