Vatra u Petru Sučiću

Od anonimca i autsajdera postao je Dinamov starter

Zadnja izmjena: 20. travnja 2024.

“Definitivno sam neko vrijeme bio premiran na terenu”, rekao je Roger Federer za svoju biografiju The Master: The Brilliant Career of Roger Federer autora Christophera Clareyja, referirajući se na početak svoje karijere tijekom kojeg je imao autodestruktivne ispade, samo da bi otišao u drugu krajnost. “Shvatio sam da trebam malo vatre i malo leda. Kad sam bio mlad, nisam razumio što znači imati pravu energiju, pravi intenzitet. Bilo je, kao, što to znači? Je li to stvar izgleda? Je li to stvar načina na koji hodaš?”.

Iako je analogija na prvu možda i nespretna, Petar Sučić je imao problem slične naravi kao i veliki Federer.

Kako je to jednom i sam rekao, njegova je najveća vrlina mirnoća, a mi bismo mogli dodati to da je miran u situacijama u kojima klinci njegovih godina ne bi nužno bili. Možemo pričati o tome da je u stanju odlično primiti loptu slabijom nogom ili da ima pomalo podcijenjene playmakerske sposobnosti, ali preduvjet svega toga je da je miran ili psihološki stabilan, neovisno o veličini trenutka.

“Eto, u Astani je bilo puni ljudi, bila mi je prva utakmica od prve minute za Dinamo, a bio sam miran”, rekao je tom prilikom. “Uopće se ne opterećujem nego igram kako mislim, mirno i staloženo.” Ta je mirnoća, dakle, bila preduvjet toga da se u svojoj prvoj sezoni u Dinamu za samo nekoliko mjeseci izborio za mjesto u prvih 11. Na ljetne je pripreme došao kao nepoznanica — ne samo za Igora Bišćana, već i za neke druge u klubu — a sad je u proljetnom dijelu sezone bio starter u 13 od 19 utakmica, i to u konkurenciji Marka Bulata, Arijana Ademija, Tibora Halilovića, pa onda i Marka Roga. Ta je mirnoća ili staloženost njegova najveća ili makar jedna od njegovih najvećih (karakternih) kvaliteta.

On je novi Dinamov dragulj kojeg vrijedi trpjeti, a ubrzo bi mogao postati jako zanimljiv i u kontekstu reprezentacije

Sučića će mnogi opisati kao dinamičnog veznog igrača — kako se to popularno govori, box-to-box veznjaka — koji je podjednako dobar i u fazi obrane i u fazi napada. Svoju destruktivnu stranu možda je najbolje demonstrirao u utakmici protiv PAOK-a u Zagrebu u kojoj je imao pet oduzetih lopti, 11 od 19 osvojenih duela (9/14 na tlu), jedno presijecanje, napravio je i tri prekršaja, a u medijima se stalno spominjalo i da je pretrčao 13,5 kilometara. U HNL-u je priča nešto drugačija jer je kontekst igre drugačiji i vjerujem da to i nije potrebno posebno objašnjavati.

Važnija stvar je ona da se sjajno uklopio s Josipom Mišićem, Martinom Baturinom i Brunom Petkovićem. Pokazalo se Dinamo može preko njega iznositi loptu kad suparnici zatvaraju Mišića, a iznimno je dinamičan u kretanju i stalno otvara prostore u koje se mogu spušati Baturina i Petković. Njegova suradnja s potonjim može biti i još bolja jer ima taj ulazak iz drugog plana i u posljednje ga vrijeme sve češće viđamo u suparničkom šesnaestercu, ali možemo reći da zasad još uvijek više voli kreirati nego zabijati. Sučić je u HNL-u kreirao pet velikih prilika za svoje suigrače, a više njih skupila su samo petorica veznjaka u ligi; među njima inače i Baturina i Takuro Kaneko.

Trebao mu je Zrinjski

Pritom je bitno naglasiti da je, pogleda li se broj minuta koji je odigrao, samo Kaneko ispred njega, pa i da je još dvije velike prilike za suigrače kreirao u kupu protiv Hajduka na Poljudu, kao i jednu protiv Betisa na Maksimiru. Njegovi su suigrači kapitalizirali samo dvije od svega toga (posebno je bolan bio promašaj Sandra Kulenovića u Gorici prošle subote) i možemo reći da je to segment igre koji se zanemaruje kad pričamo o njemu, odnosno da ga se više percipira kao tog nekog ‘radnog’ veznjaka. Mišić je jedini vezni igrač u ligi koji ima više dodavanja na 90 minuta (i više točnih dodavanja), a Sučić je u Zrinjskom prošle godine igrao na poziciji šestice te imao ulogu sličnu Mišićevoj. U pozadini svega toga stoji upravo ta njegova mirnoća ili staloženost.

No, da bi stekao takav status, na taj mu je led trebalo i malo vatre.

“Malo je bojažljiv u duelima i mora popraviti defenzivnu skok-igru”, rekao je prije nekoliko mjeseci njegov bivši trener u Zrinjskom Krunoslav Rendulić.

Sučić je u Dinamo stigao krajem 2021., u transferu vrijednom navodno oko 200.000 eura. Odigrao je nekoliko prijateljskih utakmica za juniore, a onda je počeo trenirati s Dinamovom drugom ekipom koju je tada vodio Damir Krznar. Igrao je idućih šest mjeseci paralelno za juniore i Dinamo II (više minuta skupio je igrajući za juniore), a tranziciju u seniorski nogomet odlučio je nastaviti posudbom u Zrinjskom.

I dalje je imponirao svojom mirnoćom, ali to je znalo otići u drugu krajnost. Sučić nije bio dovoljno agresivan i patio je u duelima — ako hoćete, nedostajali su mu ta energija i intenzitet — i bez toga ne bi imao šanse steći današnji status. Odlazak u Mostar i Premijer ligu mogao mu je zato biti posebno odbojan, ali upravo mu je to i trebalo; trebali su mu loši tereni na kojima je fizički kontakt češći i Sučić je to u Zrinjskom i dobio.

Sve više prilika u prvih 11 počeo je dobivati još dok je trener bio upravo Sergej Jakirović, a svoj je status prvotimca zacementirao kad je na polusezoni stigao Rendulić. Te je sezone odigrao 38 utakmica u svim natjecanjima, ali kad je stigao na te Dinamove ljetne pripreme, malo tko je znao o kakvom se igraču radi. Samo nekoliko mjeseci kasnije Sučić je u svojoj prvoj sezoni u Dinamu postao standardni član prve postave, a ne može se baš reći da su Plavi bili tanki na toj poziciji.

Imao je možda malo sreće što se u jednom trenutku ozlijedio Bulat, ali uglavnom se sam izborio za svoj status. Imao je, dakako, i loših trenutaka i bit će ih zasigurno i još; bit će trenutaka kad bude premekan i pomalo nonšalantno gubi lopte, ali to je nešto što treba istrpjeti. On je novi Dinamov dragulj kojeg vrijedi trpjeti, a ubrzo bi mogao postati jako zanimljiv i u kontekstu reprezentacije. I ništa od toga ne bi se dogodilo da nije u stanju biti miran i psihološki stabilan, ali to kod njega očito nikad i nije bilo upitno.

Bilo je upitno samo to hoće li shvatiti da mu u svemu tome treba i malo vatre.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.