Dinamo poražen u Beču

Hrvatski prvak izgubio je 2-1 od Rapida u skupini Europa lige

U trećem je kolu Europa lige ždrijeb spojio Rapid iz Beča i Dinamo, a hrvatski predstavnik nije se dobro proveo na izletu u austrijskoj prijestolnici. S 2-1 su domaći slavili i tako stigli ne samo do premijernih golova u skupini H, nego i prvih bodova. Drugi je to poraz za momčad koju vodi Damir Krznar, čime si je dodatno otežala put prema nastavku natjecanja.

Uveo je spomenuti trener i nekoliko promjena u početni sastav, u njemu se našao i dosad slabo korišteni Amer Gojak. Od prve je minute zaigrao i Luka Menalo, dok je Bartol Franjić zauzeo mjesto u posljednjoj liniji. Dobra je podrška s tribina od samog starta utakmice pratila Dinamove igrače, ali ni to nije pomoglo.

Već u devetoj je minuti Rapid došao do početnog vodstva, bila je to još jedna loša reakcija obrane hrvatskog prvaka. Domaći krilni igrač Kelvin Arase uzeo je loptu u samom kutu terena te ju poslao u srce šesnaesterca. Tamo je usamljen ostao Marco Grüll, nije imao težak posao pri postizanju pogotka.

Prvi je to bio Rapidov gol u ovosezonskom izdanju Europa lige, a skoro je umalo došao i do drugog. Ipak, bio je priseban Dominik Livaković te ukrotio domaće prigode za povećanje vodstva. Došlo je tada vrijeme i za period Dinamove dobre igre, koji je okrunjen izjednačujućim pogotkom.

On je djelo Mislava Oršića, koji se prikrao iz drugog plana, nakon što je Luka Ivanušec vratio loptu u kazneni prostora. Odličnim je potezom Oršić najprije primirio loptu, a onda je i pospremio u mrežu. Sada je došao do brojke od 20 golova u svim fazama raznih europskih natjecanja, od kvalifikacija pa sve do nokaut faze.

No, nije bilo to slavlje ili neko zadovoljstvo dugog vijeka, Rapid se do kraja poluvremena vratio u vodstvo. Sada se Grüll našao u ulozi asistenta, na njegov ubačaj iz slobodnog udarca Dinamova obrana nije reagirala pa je Maximilian Hofmann glavom zabio za 2-1 na Weststadionu.

U nastavak je Dinamo ušao s dva nova igrača, Josipom Šutalom i Martinom Baturinom, a potonji je nakon samo šest minuta dobio žuti karton. Još je ranije Krznar ostao bez Brune Petkovića, pa su njegove napadačke opcije postale još i tanje. Dinamo je u drugom dijelu bio nešto raspoloženiji od svojih večerašnjih suparnika, ali bez većih prigoda za poravnanje rezultata.

Dapače, Dinamo je ostao bez ijednog udarca prema vratima u drugom dijelu. Ubacio je Krznar u posljednjih desetak minuta igre i Marka Tolića, koji je u igru ušao umjesto prilično nevidljivog Ivanušeca, barem u nastavku. Ništa od tog nije pomoglo, poraz je s ovakvim pristupom i ritmom igre bio neizbježan.

Ovom pobjedom i s premijerna tri boda, Rapid se sada na tablici skupine H izjednačio s Dinamom i Genkom, koji u večernjem dijelu programa gostuje kod West Hama. Engleska je momčad u uvodna dva kola bila stopostotna, novim bi se trijumfom sasvim približila europskom proljeću.