Dinamo je odradio posao u Trondheimu. Evo što nam je zapelo za oko dok smo gledali utakmicu

Rosenborg - Dinamo 1-1

Dinamo je u Ligi prvaka. Hrvatski prvak remizirao je s u Trondheimu s Rosenborgom (1-1) u uzvratnoj utakmici posljednjeg kola kvalifikacija koju smo odlučili popratiti i prokomentirati uživo. Ovako je to izgledalo.

Kraj smo i dočekali, nije bilo teško, samo dosadno. Dinamo je u Ligi prvaka.

I opći dojam na travnjaku je takav da je sve riješeno. Deset minuta do kraja. Jedna prilika za Dinamo, jedna za Rosenborg. Čekamo kraj.

I… šest minuta, kasnije Amer Gojak pogodio je za 1-1. To bi trebalo biti to. Jednostavno, čovjek je s 20 metara ljevicom pogodio rašlje.

Nakon 65 minuta igre nemamo za prijaviti baš ništa novo. Osim jednog šlampavog udarca Jensena s ruba kaznenog prostora nakon što je još jednom pukla lijeva strana. I osim ove fotografije Nenada Bjelica koja također dobro vrši funkciju komentara onoga što se može vidjeti na travnjaku u Trondheimu… Svojih 65 minuta još je jednom odradio Izet Hajrović. I još jednom ih je odradio dosta slabo. Unutra je Amer Gojak.

Za sada, nakon petnaestak minuta, iz istog modela utakmica ne ispada ni u drugom poluvremenu. Pa evo jedna fotografija bakljade Rosenborgovih navijača:

Vizualna najava drugog poluvremena i sažetak prvog u Trondheimu — Mislav Oršić… U studiju, pak, slušamo Cicu Kranjčara koji kaže da “Dinamo u drugom poluvremenu morao preuzeti odgovornost”. Da, tako nekako… Osim toga, za one koje maštaju o okršaju Dinama i Crvene zvezde u Ligi prvaka, javljamo da je u Beogradu 0-0 na poluvremenu, što je rezultat koji Zvezdu vodi dalje.

Završilo je prvo poluvrijeme, sve isto, samo što je Vegar Eggen Hedenst u završnici prvog poluvremena iz slobodnjaka s dvadesetak metara pogodio stativu. Osim Brune Petkovića u funkciji “ljepila”, nešto pozitivno u Dinamovoj igri teško možemo izdvojiti. Statistika izgleda ovako. Lijevo Rosenborg, desno Dinamo…

Naravno, Rosenborg traži i drugi gol, uglavnom preko krila. Dinamo se spustio niže, lopta je u nogama igrača Rosenborga. Nakon 25 minuta igre tomu je tako 56 posto vremena. Igra se u brzini više, s puno više pritiska na loptu. Nešto malo što je Dinamo do sada uspio složiti uglavnom je stizalo preko lijevog krila.

Nakon deset minuta igre u Trondheimu Rosenborg ima 1-0. Gol je pao preko lijeve strane preko koje je od početka utakmice Rosenborg i napadao najviše. Babjide David Akintola pospremio je iz blizine loptu u mrežu, nakon što je centaršut Samuela Adegbenroa na drugoj stativi uhvatio Mike Jensen — njegov udarac obranio je Dominik Livaković, lopta je stigla do Akintole i to je bilo to.

Iz perspektive nekog tko mora zabiti najmanje dva puta Rosenborg je utakmicu otvorio dosta oprezno i mlako. Prvi blok je u pravilu postavljen na četrdesetak metara, bez presinga na loptu. U izgradnji napada problema na početku imaju i jedni i drugi. Uglavnom, otvaranje prilično niskog intenziteta i prilično dosadno. Pa ćemo spomenuti da u Trondheimu još uvijek ima danjeg svjetla.

Evo i jedne fotografije sa zagrijavanja. Na prvu, dvadesetak minuta prije početka utakmice, utisak koji ostavlja je dosta ležeran… Vidjet ćemo što će od ležernosti ostati kada utakmica počne.

Što se tiče sastava, iznenađenja nema. Dinamo će uzvrat otvoriti s istih jedanaest igrača koji su od prve minute igrali i u prvoj utakmici.

S kapitalom od dva gola prednosti Dinamo je stigao u Trondheim, gdje će, dvije i pol tisuće kilometara od Zagreba, protiv Rosenborga u uzvratnoj utakmici posljednjeg kola kvalifikacija tražiti povratak u Ligu prvaka nakon pauze od dvije sezone. Sudeći prema svemu što smo vidjeli u prvoj utakmici, prije svega prema razlici u količini talenta kojom raspolažu obje momčadi, taj bi kapital trebao biti dovoljan.

Uostalom, Prema Transfermarktu, procijenjena vrijednost Dinamova igračka kadra iznosi 72 i pol milijuna eura, dok je ukupna vrijednost Rosenborgove momčadi puno niža i iznosi 17 milijuna i 400 tisuća eura.

Dinamo u utakmicu sezone tako ulazi kao veliki favorit. Promjena na terenu u smislu rasporeda i postave nema, pitanje je samo kakvom će dinamikom Nenad Bjelica odlučiti otvoriti utakmicu. U najavi, Bjelica je rekao kako je plan zaigrati “napadački”. Bjelica je posljednji trening s igračima odradio jutros.

A napadački će od starta morati zaigrati Rosenborg koji u večerašnjoj utakmici nema što čekati. Erik Horneland, trener Rosenborga, nakon utakmice u Zagrebu, rekao je da vjeruje u prolazak. Ni kod Rosenborga ne bi trebalo biti posebnih iznenađenja — formacija 4-3-3, s napadačkim naglaskom na lijevoj strani.

Na stadionu se očekuje i stotinjak Dinamovih navijača. Bad Blue Boysi već su jednom putovali u Norvešku, 2007. godine kada je Dinamo igrao s Brannom i kada su na ulicama Bergena odlučili peći roštilj zbog visokih cijena hrane u lokalnim restoranima. Ovoga puta takvih problema neće biti. Naime, neki kafići i popularni noćni klubovi danas su zatvoreni kako bi se smanjile mogućnosti navijačkih nereda.

Navijači Rosenborga ispred stadiona su počeli stizati i dva sata prije utakmice. Očekuje se da će Lerkendal biti ispunjen i bit će zanimljivo vidjeti hoće li u takvom ambijentu i Boysi uspjeti doći do izražaja.