Dominantni LA Lakersi stigli su do prve pobjede u NBA finalu: LeBron i Davis su se poigrali s Heatom

U jednom trenutku bilo je +32 za Lakerse, a završilo je 116-98

Prvih šest minuta utakmice Miami Heat izgledao je kao momčad koja bi mogla zadati probleme Los Angeles Lakersima u finalu NBA doigravanja. Ostatak vremena u prvoj utakmici finalne serije LeBron James, Anthony Davis i društvo izgledali su kao da će se prošetati do prstena prvaka.

LA Lakersi pobijedili su, dakle, Miami Heat 116-98 u noći na četvrtak i poveli 1-0 u seriji na četiri pobjede, no čak niti konačnih -18 nije najgora moguća vijest za floridski sastav.

Heat je uz seriju 13-0 imao prednost 23-10 u prvoj četvrtini utakmice, a ta “šaka po ustima”, kako je start opisao LeBron James, bio je zapravo i jedini udarac koji bi suci mogli bodovati da je kojim slučajem u pitanju boksački meč. Sve ostalo što vrijedi zabilježiti zadavali su igrači Lakersa bacajući u nekoliko nokdauna suparnika do konačnog nokauta koji ušminkan u posljednjim minutama djeluje kao poraz od ʻtekʼ 18 razlike.

Ono što je uslijedilo nakon dvoznamenkaste razlike za Heat u uvodnom dijelu najlakše je izraziti brojkama do kraja poluvremena. Lakersi su napravili 55-25, što uključuje seriju 19-3 krajem prve četvrtine, a potom i još jednu od 24-5 kojom su na poluvrijeme otišli s prednošću od 17 poena razlike.

Trica se pritom pokazala kao prilično bitno oružje kojom su nanosili štetu suparniku.

Lakersi ne briljiraju iza crte za tri poena u balonu. Od 22 momčadi koje su se ondje našle zauzimali su 21. mjesto s 33,6 posto preciznosti u tom segmentu i bili su jedina momčad lige koja je u barem dvije utakmice ostala ispod 25 posto za tri poena. U posljednjih 16 minuta prvog poluvremena zadivili su s 9-11 s time da su od devetorice Lakersa koji su nastupili kroz uvodne dvije četvrtine njih osmorica okušali sreću iza crte i svi oni ubacili minimalno jednu tricu.

Potom su treću četvrtinu otvorili s 18-3 i priča je tu završila.

Dodajte ovome da je Jimmy Butler (23 koša) s ozljedom gležnja odradio drugo poluvrijeme, da je Goran Dragić u drugoj četvrtini napustio teren nakon ozljede plantarne fascije zbog koje je upitan za nastavak finala te da je Bam Adebayo izašao u trećoj zbog ozljede ramena pa postaje jasnije da 0-1 u finalu nije najveća Miamijeva muka.

S pobjedničke strane bio je ovo prvi nastup Anthonyja Davisa u finalu lige pri čemu je upravo dominirao s 34 poena, devet skokova, pet asistencija i tri blokade, kao i to da je LeBron James odradio svoju 50. utakmicu finalne serije na jednako kvalitetan način. Posljednjih sedam otvarajućih utakmica finala redovito je gubio, no uz probleme Heata, ovakvog Davisa te svojih 25 koševa, 13 uhvaćenih lopti i devet asistencija baš nikakav drugačiji ishod osim pobjede Lakersa nije dolazio u obzir.

U jednom trenutku bilo je +32 za Lakerse koji su u potpunosti nadskakali suparnika (54-36) u prvoj utakmici finala za franšizu nakon deset godina, a koju su kao virtualni navijači s praznih tribina u Orlandu pratili Barack Obama, Shaquille O’Neal, Pau Gasol u dresu Kobea Bryanta, Kareem Abdul-Jabar… Druga je na rasporedu u noći na nedjelju.