Hrvatska je ispala sa Svjetskog rukometnog prvenstva

Hrvatskoj je pobjeda donosila četvrtfinale. Poražena je 26-38

Hrvatska rukometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale Svjetskog prvenstva kojem je ovih dana domaćin Egipat. Na turniru kojem su prethodile muke s koronavirusom, u kojem je bilo problema s ozljedama, probavnim smetanjama i nezadovoljstvom koje je kulminiralo najavljenom ostavkom izbornika Line Červara, problema je prečesto bilo i s igrom koja nije bila dobra, baš kao i danas, a kad je tako onda je kraj natjecanja bliži no što je to bilo ciljano.

Hrvatska je poražena 26-38 od Danske u utakmici u kojoj joj je pobjeda donosila plasman među posljednjih osam, a sve nakon šanse u koju ju je gurnula reprezentacija Katara. Dva su se uvjeta morala ispuniti da Hrvatska danas izbori četvrtzavršnicu: prvo je Katar morao pobijediti Argentinu (što se i dogodilo), a onda Červarova družina virozom prorijeđenu i oslabljenu ekipu aktualnih svjetskih prvaka (ne da se nije dogodilo, Hrvatska je razočarala i podbacila).

Valjda osokoljena pruženom šansom nakon što je Katar nadoknadio -7 i svladao Argentinu te joj time pružio nadu, Hrvatska je utakmicu otvorila bolje od Danaca. Ovo bolje treba shvatiti uvjetno jer minimalna ili prednost od dva pogotka razlike ne predstavljaju nepremostivu prepreku za suparnika u čijim redovima ima kvalitete, a da je Danci imaju, premda znatno oslabljeni, pokazat će se u nastavku igre kad je utakmica postala jednosmjerna cesta koja je vodila prema pobjedi Danske i teškom porazu Hrvatske.

Pričao je Červar tijekom ovog SP-a, u onim trenucima kad je pričao tijekom minuta odmora, među ostalim i o mudima svojih igrača, hvaleći hrabrost i drskost pojedinaca u svojim redovima. Danas smo malo od toga vidjeli, baš kao što smo opet vidjeli i (pre)malo smislenih akcija.

A kad je tako, onda je poraz i od slabijih reprezentacija — za što primjera imamo i na ovom turniru — realnost, a kako onda neće biti od kandidata za naslov prvaka. Četiri pogotka u prvih 20 minuta igre u drugom poluvremenu najbolje će opisati muku kojoj smo svjedočili gledajući utakmicu u Kairu.

Červar, kojem se samo možemo zahvaliti za blistave rezultate kroz povijest, je najavio odlazak; ovaj rezultat ga sigurno neće natjerati da se predomisli i u kvalifikacijama za Olimpijske igre gledat ćemo njegova nasljednika.

Punih 19 godina nije se dogodilo da Hrvatska ne igra nokaut fazu Svjetskog prvenstva, sad se ponovno dogodilo i to pa će Danska u četvrtfinalu igrati protiv Egipta, dok će Katar na noge Šveđanima. U preostala dva četvrtfinala sastaju se Španjolska i Norveška, te Francuska i Mađarska.

Dance, kojima je nedostajao i Mikkel Hansen, do pobjede su predvodili Emil Jakobsen s osam, Jacob Holm sa šest, te Nikolaj Øris Nielsen s pet golova, dok su u našim redovima najefikasniji bili Marino Marić sa šest, te Igor Karačić s pet golova.