Hrvatska je, novim blijedim izdanjem i porazom od Francuske, ostala bez šanse za polufinale EP-a

Ništa od borbe za medalju, ništa od Olimpijskih igara

Hrvatska U-21 nogometna reprezentacija u Italiji i San Marinu igra svoje treće europsko prvenstvo, a nakon dvije odigrane utakmice u skupini C sasvim se izglednim čini da će ponoviti neuspjehe generacija koje su nastupale 2000. u Slovačkoj i četiri godine potom u Njemačkoj.

U oba navedena primjera Hrvatska je propustila proći skupinu zauzevši pritom posljednje mjesto ljestvice. Nakon 180 minuta aktualnog Eura sve ukazuje na dvaput viđeni scenarij.

Nakon što je u utorak Rumunjska svladala Hrvatsku 4-1 ostavivši već tada igrače Nenada Gračana bez prava na posrtaj, u petak je viđen sličan scenarij s jednakim završetkom u ogledu protiv Francuske. Uz promjenu u rezultatu koji je sad iznosio 1-0 u korist suparnika.

Kao da nikakve pouke nisu izvučene iz ogleda od prije nekoliko dana, izgledala je većim dijelom susreta igra hrvatskih nogometaša ponovno bezidejno, anemično, mlako i nekonkretno u fazi napada te presporo, bez energije i neuvjerljivo u trenucima branjenja svog dijela terena.

Da će biti teško protiv francuskih vršnjaka znalo se i prije početka utakmice, a potvrda toga stigla je već u osmoj minuti.

Kao što je curilo po lijevoj strani u ogledu protiv Rumunja u kojem je Alen Halilović bio figura manjka, curilo je ondje i sada kad je on ostao na klupi za pričuve. Marcus Thuram radio je nered valjda svaki put kad bi primio loptu u noge, no nije on bio taj koji je zakuhao kod gola. Jeff Reine-Adelaide primio je loptu uz aut-crtu bez ikakvog pritiska nekog od hrvatskih nogometaša, potpuno neometan.

Imao je dovoljno vremena da podigne glavu, vidi i shvati situaciju i uputi ubacivanje točno u srce šesnaesterca u koje je ulazio Moussa Dembélé. Budući da je to mogao napraviti, to je i napravio. Lopta je putovala zrakom pune tri sekunde prije no što će odsjesti na glavi francuskog napadača za njegov 13. gol u 22. nastupu za U-21 francusku reprezentaciju.

Dodatni uteg na leđima hrvatskih nogometaša postao je nakon toga još teži pa u prvom poluvremenu jedino vrijedno spomena ostaje situacije iz 32. minute kada je Nikola Vlašić u prazno poslao Oliviera Ntchama i uposlio Marina Jakoliša koji se lijeve strane gađa suprotni niži kut i promašuje za koji centimetar.

ʻRazigranostʼ Hrvatske u uvodnom poluvremenu bolje od ičeg pokazat će statistika kojom dominiraju nule.

Voljeli bismo da ono što se događalo u drugom poluvremenu mogu popratiti neki drugačiji tonovi u nastavku teksta, no stisnuti u obranu hrvatski nogometaši propustili su pokazati igru koja bi takve izmamila. Niti ono u napadu ne zaslužuje laude.

Na bilo kakvo trzanje s ciljem pokazivanja ideje da promijeni tijek utakmice u svoju korist, Francuska bi odgovarala minutama koje bi dokazivale da ogled drži pod kontrolom. Istaknut ćemo tek razdoblje od 65-75 minute kad je Dayot Upamecano u francuskom šesnaestercu pogođen loptom u ruku…

…i kada je Sandro Kulenović u silovitom prodoru iza sebe ostavio Colina Dagbu i uzdrmao okvir gola. Sve ostalo svodilo se na nešto nedefinirano s nadom da će iz toga ispasti nešto opipljivo. Nije se dogodilo.

Ovim rezultatom Hrvatska je ostala bez šanse za plasman u polufinale turnira što će reći i bez šanse da nastupi na Olimpijskim igrama. Prema viđenom u ogledima protiv Rumunjske i Francuske, ne bez razloga.