Hrvatski vaterpolisti su nakon tri četvrtine vodili 12-7. Na kraju je Italija slavila epskim preokretom

Hrvatska - Italija 13-14

Hrvatski vaterpolisti ovog tjedna igraju utakmice proširenog izdanja Svjetskog kupa, natjecanja koje se vratilo nakon pet godina stanke. Zagreb je domaćin skupine A u najvišem rangu tog natjecanja, a nakon uvodnih pobjeda nad SAD-om (16-14) te Francuskom (12-7), večeras je uslijedio prvi pravi izazov za igrače koje vodi izbornik Ivica Tucak.

Naime, Hrvatska je na bazenu Mladost ugostila Italiju, u reprizi lanjskog polufinala Europskog prvenstva u Splitu. Tada su Barakude slavile s 11-10, a ni ovog puta nije moglo bez napetosti i drame, jer su Tuckovi igrači poraženi s 14-13. Bio je to epski preokret u talijanskoj režiji, jer je u posljednju četvrtinu ušla s -5, a na kraju je ipak slavila i stigla nadomak plasmana na finalni turnir.

Naša reprezentacija sjajno je ušla u utakmicu, odmah na startu je povela s 3-0. No, do kraja prve četvrtine su se Talijani vratili te s dva pogotka zaredom gotovo posve smanjili zaostatak. Ipak, nisu mogli i do izjednačenja, jer je sjajni Marko Bijač obranio njihov pokušaj iz peterca, a onda je i hrvatsko vodstvo još i povećano, pa se na prvu pauzu otišlo s 4-2.

Ta se prednost od dva gola zadržala i tijekom čitave druge dionice utakmice, rezultat na poluvremenu bio je 8-6 u korist Tuckovih izabranika. Mogla je ona biti i podosta veća, no očito je talijanska obrana radila vrlo dobar posao, s obzirom da je golman Marco Del Lungo do kraja treće četvrtine imao tek dvije obrane.

Posebno se u tom periodu istaknuo Jerko Marinić Kragić, s tri uzastopna pogotka, a i tada je Hrvatska i treći put došla do prednosti od tri gola. Bilo je tada 10-7, a onda su to vodstvo dodatno povećali Konstantin Harkov iz kontranapada te Marinić Kragić iz peterca, za velikih +5. Proradila je tada i hrvatska obrana, Talijani su trećoj četvrtini zabili samo jedan gol.

Ipak, nije to bio kraj talijanskih nadanja za pobjedu, nisu gosti nikako odustajali od povratka u utakmicu. Stao je pomalo i hrvatski napad, pa je Italija napravila seriju od 6-1 te posve anulirala onu veliku prednost koju je Hrvatska imala na ulasku u posljednju dionicu. Dapače, gostima se u posljednje minuti pružila prilika i za kompletiranje preokreta, što su i ostvarili te je Francesco Di Fulvio zabio za konačnih 14-13.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Jerko Marinić Kragić s četiri, odnosno Andrija Bašić s po tri pogotka. No, nema previše vremena za odmor ili razmišljanje o ovom raspadu u posljednjoj četvrtini, jer već sutra je na rasporedu novi nastup za Barakude, a suparnik će biti Japan.