Kakvo je nogometno stanje u Americi? MLS ulazi u svoju 25. sezonu, a s ekspanzijom ne prestaje

26 timova natjecat će se u jubilarnoj sezoni, a bit će ih još

MLS se od njegova samog početka činio kao spoj nespojivog, a takav je, bez obzira na sve veći razvoj, i danas.

Malo tko je te 1996. godine, kada se na golemim stadionima za američki nogomet počela kotrljati okrugla lopta, vjerovao da će MLS doživjeti svoju petu, a kamoli 25. sezonu. Ipak, sada smo tu gdje jesmo — Amerikanci su nogomet prigrlili, masovno grade tzv. soccer-specific igrališta, popularnost sporta raste, a od početnih deset timova došli smo do rekordnih 26 franšiza koje će se ovog vikenda početi boriti za MLS Cup.

Svatko tko imalo prati događanja na američkim travnjacima zna kako MLS više nije isključivo liga za odlazak u nogometnu penziju — nedavno smo pisali o sve većem influksu značajnog hispanoameričkog talenta u ligu, a iz MLS-a je proteklih godina, iako vrlo rano, u Europu otišlo nekoliko igrača s velikim potencijalom poput Bayernovog Alphonsa Daviesa. Stadioni se sve više pune, zagrižene navijačke skupine osnivaju se i pale pirotehniku na sve strane, slavni Hans Zimmer skladao je novu himnu, LAFC-evom Carlosu Veli u ligi će se pridružiti i Chicharito koji je prešao u rivalske redove Los Angeles Galaxyja, donedavni riječki braniči Župarić i Punčec u dresu će Portland Timbersa, odnosno Sporting Kansas Cityja priželjkivati ogled s Damirom Kreilachom i njegovim Real Salt Lakeom, a tu je i Njujorčanin Héber

Ipak, MLS ima i nekoliko problema, baš zbog tog ‘čudnog spoja’, ali i sve većeg broja timova.

Ovogodišnji dodatak Beckhamovog Intera iz Miamija te Nashvillea nije posljednje proširenje koje ćemo vidjeti. Sljedeće godine u ligu ulaze Austin FC i još neimenovani tim iz Charlottea, a 2022. liga će se proširiti na 30 momčadi ulaskom Sacramento Republica i St. Louisa, čime će se broj ekipa izjednačiti s onim koji trenutno imaju MLB i NBA.

Kontinuirano širenje broja franšiza na terenu se itekako osjeti — u posljednje dvije sezone padaju rekordi po broju postignutih golova najboljih strijelaca, Los Angeles FC prošle je godine ostvario dosad najveći broj bodova u povijesti regularne sezone, a mnogi smatraju da općenita kvaliteta igre pada uslijed stalnog ulaska novih timova koji moraju proći nužnu prilagodbu prije no što dođu na nivo već ustaljenih momčadi. Također, zbog tolikog broja franšiza, ova će sezona biti prva u kojoj se timovi neće sastati sa svim ostalim sudionicima lige, što stavlja dodatni upitnik na regularnost samog sustava natjecanja.

Kao problem se nameće i nekonkurentnost, pošto se slabije momčadi ne bore ni za što osim pickova na draftu koji im u većini slučajeva baš i ne pomažu, tako da ne posjeduju apsolutno nikakav natjecateljski motiv jednom kada postane jasno da doigravanje neće moći uhvatiti. Kao logično rješenje nameće se jedno dobro, staro europsko…

“Sto posto sam za promociju i ispadanje”, kazao je prošle godine DaMarcus Beasley, američka nogometna legenda s bogatim iskustvom u MLS-u. “Liga bi postala puno napetija, igrači bi dobili više pritiska, a ekskluzivni igrači svake momčadi morali bi igrati u kontinuitetu. Sve bi se diglo stepenicu više, a posebno mladi nogometaši koji se nađu u takvoj situaciji. Kada se boriš protiv ispadanja, moraš biti mentalno jak.”

Ispadanje u Americi? Teško. Kako bismo objasnili zašto, dovoljno je pogledati brojke — lokalni mediji u Sacramentu navode kako je tamošnji Republic morao platiti više od 300 milijuna dolara kako bi osigurao mjesto u ligi. Kojoj bi franšizi, s obzirom na takve troškove, promjena sustava bila u interesu? Zbog toga navedene zamisli, barem kako se to trenutno čini, ne dolaze u obzir.

A opet, dojam je kako dio nogometnog potencijala zbog primjene američkog modela na prevalentno neamerički sport u SAD-u kopni. Upravo je to bio jedan od glavnih motiva rasprave u tamošnjim nogometnim krugovima nakon propuštanja plasmana na Svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji. Mnogi daroviti američki igrači vrlo rano odlaze iz MLS-a u Europu i katkad uopće ni ne zaigraju za seniorske momčadi njegovih franšiza, a domaći se timovi sve češće okreću akviziciji južnoameričkog talenta koji ligu vide kao usputnu stanicu na putu za europske travnjake. Također, uz spomenuto ‘igranje za ništa’, legitimno je zapitati se utječe li to na sam razvoj igrača, a takvih će utakmica daljnjim širenjem biti sve više.

Dug je put MLS prošao — od smiješnih inovacija u prvim sezonama, preko ‘lige za penzionere’ do odskočne daske za Europu, no pitanje je koliko je sadašnji sustav efektan. Sjećanja na posrnuli NASL iz sedamdesetih već su izblijedjela, MLS postaje sve veći i veći, ali vrijeme će pokazati postaje li i kvalitetniji i korisniji domaćem talentu…

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.