Na krilima navijača: Hajduk je stigao do pobjede u prvoj utakmici protiv Tobola

Hajduk - Tobol 2-0

Rijeka je trijumfalno krenula u svoju europsku avanturu, istom su se ishodu nadali i u Hajduku. Pet dana nakon remija kod Lokomotive, momčad koju s klupe vodi Jens Gustafsson dočekala je na dobro ispunjenom Poljudu kazahstanski Tobol. Vođena gromoglasnim Torcidinim navijanjem, domaći su došli do pobjede od 2-0, koja je mogla biti i uvjerljivija, s obzirom na prikazanu igru. Dvostruki je strijelac, a vjerojatno i igrač utakmice, bio Marin Ljubičić.

Već od početka su gosti iz dalekog Kazahstana pokazali kako se u Split nisu došli braniti, dobro su tih par minuta parirali Hajdukovim igračima. Ipak, preuzeli su domaći inicijativu te u 21. došli do vodstva. Ljubičić je oduzeo loptu usred suparničke polovice, a potom i u šansu gurnuo Emira Sahitija.

Preblizu je došao albanski nogometaš Tobolovom vrataru Aleksandru Mokinu, pa je onda radije odložio i vratio loptu mladom Ljubičiću, koji nije imao težak zadatak. Pred njim su bila prazna i nebranjena vrata, a ubrzo i tisuće razdraganih Torcidinih pripadnika, poljudski je stadion proključao u tom trenutku.

Dobro je Ljubičić zamijenio večeras ozlijeđenog Stipu Biuka, ali se i iskupio, barem sebi, za promašaj u posljednjim minutama protiv Lokomotive. Uz Marka Livaju te Sahitija, činio je trojac koji je terorizirao gostujuću obranu tijekom prvog dijela utakmice.

Taj pogodak kao da je šokirao Tobolove igrače, jer u cijelom prvom poluvremenu nisu uputili niti udarac prema vratima na kojima je stajao besposleni Lovre Kalinić.

Najviše je posla spomenuti vratar imao u 53, minuti, no to mu nimalo nije bilo teško. Pretrčao je cijeli teren, samo kako bi sa suigračima proslavio novi Hajdukov pogodak. A on je pao nakon odlične asistencije Gerga Lovrencsicsa, prizemnim je ubačajem na drugoj vratnici pronašao Ljubičića, za novu erupciju oduševljenja pod Marjanom.

Dva udarca unutar okvira, dva pogotka, to je današnja Ljubičićeva bilanca, i to još u europskom debiju. Izašao je iz igre u 63. minute, uz gromoglasne ovacije poljudskog auditorija, ipak već u nedjelju slijedi veliki dvoboj s Osijekom.

Malo je pao tada ritam utakmice, Hajduk je tražio i treći pogodak, za još lakši zadatak u uzvratu. Tome je najbliži bio Livaja, dobrano se Mokin namučio pri obrani njegovog udarca iskosa u 80. minuti.

Ostaje jedino mali žali što do tog trećeg gola u Tobolovoj mreži, no domaći će navijači, a i igrači, zasigurno biti zadovoljni viđenim i prikazanim. To su i potvrdili velikim pljeskom na kraju susreta, dugo ovakva atmosfera nije bila na hrvatskim satadionima.

Uzvrat je, dakle, idućeg četvrtka, u 3.500 kilometara udaljenom Kostanaju. Uz ovakvu Hajdukovu igru, nema straha za plasman u iduću rundu kvalifikacija.