Rashford o rasizmu i vrijeđanju: ‘Nikad se neću ispričati za ono što jesam i odakle dolazim’

Engleski reprezentativac osvrnuo se na neuspjeh, ali i uvrede koje je pretrpio

Nakon engleskog poraza u raspucavanju u finalu Europskog prvenstva protiv Italije, rasistički nastrojeni pojedinci odvratnim su porukama počeli zasipati poražene igrače koji su promašili udarce s bijele točke. Jadon Sancho, Bukayo Saka i Marcus Rashford pretrpjeli su grozne uvrede, a potonjem je unakažen mural u njegovu rodnom mjestu.

Zbog svega toga — promašenog udarca, neuspjeha i posljedičnih uvreda — Rashford, heroj ulice koji je između ostaloga osigurao milijune obroka za britanske školarce, učio znakovni jezik i pomagao beskućnicima u Manchesteru, odlučio se obratiti javnosti preko društvenih mreža.

“Ne znam ni gdje bih počeo i kako bi u riječi pretočio svoje trenutne osjećaje”, započeo je igrač Manchester Uniteda. “Imao sam tešku sezonu, mislim da su to svi mogli jasno vidjeti i vjerojatno sam ušao u to finale s manjkom samopouzdanja. Uvijek sam se nudio za udarac s bijele točke, ali nešto nije bilo u redu. Tijekom dugog zaleta štedio sam vrijeme i, nažalost, rezultat nije bio onakav kakav sam htio. Osjećao sam se kao da sam iznevjerio svoje suigrače, kao da sam iznevjerio sve. Jedanaesterac je bio sve što sam morao napraviti za momčad. Penale mogu zabijati u svom snu, pa zašto ne i taj? Vrti se u mojoj glavi iznova i iznova te vjerojatno ne postoji riječ kojom se točno može opisati kakav je to osjećaj. Finale. 55 godina. Jedan jedanaesterac. Povijest. Sve što mogu reći je da mi je žao. Da je bar završilo drukčije”.

https://twitter.com/PurelyFootball/status/1414849252782653440

Rashford se potom obratio svojim kolegama iz reprezentacije koje, kaže, doživljava bratski.

“Dok nastavljam izražavati koliko mi je žao, želim spomenuti i svoje suigrače”, napisao je. “Ovo ljeto proveo sam u jednom od najboljih kampova koje sam ikad iskusio i vi ste svi odigrali ulogu u tome. Izgrađeno je bratstvo koje je nesalomljivo. Vaš uspjeh je i moj uspjeh. Vaši neuspjesi su također moji”.

Potom se, naravno, osvrnuo i na količinu uvreda koju je dobio, ali i poruke podrške koje pristižu sa svih strana.

“Odrastao sam u sportu gdje očekujem da ću pročitati svakakve stvari o sebi. Bilo da se radi o boji moje kože, mjestu gdje sam odrastao ili, nedavno, kako provodim svoje vrijeme van terena. Mogu prihvatiti kritike na svoju igru kad god, moj jedanaesterac nije bio dovoljno dobar, trebao sam ga zabiti, ali nikad se neću ispričati za ono što jesam i odakle dolazim. Nije bilo ponosnijeg trenutka za mene od nošenja tri lava na mojim prsima i gledanja svoje obitelji koja me podržava među desecima tisuća ljudi. Sanjao sam ovakve dane. Poruke koje sam danas primio bile su iznimno pozitivne i, kad vidim reakcije iz Withingtona, na rubu sam suza. Zajednice koje bi me uvijek prigrlile nastavljaju me podržavati. Ja sam Marcus Rashford, 23-godišnji crnac iz Withingtona i Wythenshawea, iz južnog Manchestera. I, ako nemam ništa drugo, imam to. Hvala vam za sve lijepe poruke. Vratit ću se jači. Mi ćemo se vratiti jači”.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.