Sjajna Hrvatska pobijedila u Parizu

Izabranici Zlatka Dalića došli su do velike i povijesne pobjede protiv Francuske

Nakon pobjede kod Danske, Hrvatska je za kraj lipanjskih obaveza u Ligi nacija otišla u goste starom znancu Francuskoj. Njihov deveti po redu međusobni ogled, koji je odigran prije tjedan dana na Poljudu, završio je rezultatom 1-1, a Vatreni su, u četvrtom kolu UEFA-ina natjecanja, otišli u Saint-Denis odigrati 10. utakmicu sa suparnikom kojeg dotad nikada u povijesti nisu uspjeli pobijediti. S druge strane, aktualni svjetski prvaci prethodno nisu slavili niti u jednoj od tri početne utakmice Lige nacija, a večerašnji ogled dočekali su na posljednjem mjestu skupine s dva boda.

Na toliko su i ostali: Hrvatska je minimalno slavila u pariškom predgrađu i uknjižila prvi, povijesni trijumf nad Les Bleusima.

Izabranici Zlatka Dalića naišli su na odličan start: izrealski sudac Orel Grinfeeld već je u petoj minuti pokazao na bijelu točku u francuskom šesnaestercu. Ibrahima Konaté tada je, nakon izvedenog gostujućeg kornera, srušio Ante Budimira, a spomenutom djelitelju pravde taj je kontakt bio dovoljan za najstrožu kaznu. Luka Modrić namjestio je loptu na bijelu točku i zapucao, a Mike Maignan nije uspio obraniti njegov pokušaj. Hrvatska je povela i tako sjajno otvorila susret, a njezinu kapetanu to je bio 22. gol za reprezentaciju, čime je postao njezin peti najbolji strijelac u povijesti.

Vatreni su ostatak prvog poluvremena odradili vrlo staloženo i zrelo, a Francuzi nisu stvorili bogzna što. Gostujuća zadnja linija, koja se sastojala od Josipa Stanišića, Martina Erlića, Josipa Šutala i Josipa Juranovića djelovala je vrlo koncentrirano protiv nekih od najboljih svjetskih nogometaša poput Kyliana Mbappéa i Karima Benzeme. Domaći su nekoliko puta krenuli u neugodne, brze prodore s kojima su se Vatreni ipak uspijevali obračunati, a Francuska je završila prvo poluvrijeme s jednim udarcem unutar okvira gola.

Budimir je u 49. minuti izbio u sjajnu situaciju jedan na jedan pred Maignanom, ali ipak je označeno zaleđe. Što se domaćina tiče, on je odmah krenuo u vrlo neugodan i iscrpan pritisak; Mbappé je u 55. uputio opasan udarac s 20-ak metara koji je ipak otišao pored vrata današnjeg hrvatskog čuvara mreže Ivice Ivušića.

Osijekov vratar upisao je krasnu intervenciju u 61. minuti kada je Mbappé izbio pred njega u petercu poslije proigravanja Christophera Nkunkua. Bila je to čista prilika za PSG-ovu zvijezdu, ali ispriječio se čuvar vratnica s Gradskog vrta…

Iako je Francuska tražila izjednačenje, prijetila je i Hrvatska. Lovro Majer, koji je ranije zamijenio Marija Pašalića, zapucao je prema Maignanu u dobroj poziciji u 71. minuti, ali Milanov golman to je odbio od svojih vrata. Iako nisu dominirali u posjedu, momci koje vodi Didier Deschamps imali su inicijativu i prednjačili u stvorenim šansama u drugom dijelu, no Dalićevi momci obranili su se i, u konačnici, upisali povijesnu, premijernu pobjedu protiv Francuske. Ivušić je u sudačkoj nadoknadi skinuo sjajnu šansu domaćih i zapečatio svoja vrata.

Danska je pobijedila Austriju kod kuće rezultatom 2-0 i tako ostala na prvom mjestu s devet bodova iz četiri kola. Hrvatska se, pak, popela na drugo sa sedam, Austrija je ostala na četiri, a Francuzi na dva te zasad ispadaju iz prvog ranga. Vatrenima je do kraja preostao domaći ogled s Dancima (22. rujna) i uzvrat protiv Austrije u Beču tri dana kasnije. Ukoliko pobijede sve do kraja, mogu osigurati prvo mjesto i završnicu…