Zašto volimo nogomet? Nekako nam se čini da je Borussia večeras dala odgovor na to pitanje

Dortmund je izbacio Atlético i izborio polufinale Lige prvaka

Borussia Dortmund i Atlético Madrid večeras su se ogledali na Westfalenu u uzvratnoj četvrtfinalnoj utakmici Lige prvaka; domaći su morali nadoknaditi zaostatak od 2-1 iz prve utakmice na Metropolitanu, a to se i dogodilo. U pravom spektaklu vidjeli smo nekoliko preokreta, a Dortmund je pobijedio 4-2 i prošao u polufinale.

Odmah je krenulo bombastično; šanse kojima smo svjedočili na samom otvaranju bile su nevjerojatne i još je nevjerojatnije da niti jedna od njih nije iskorištena. Borussia je tako imala mat situaciju u trećoj minuti kada je Karim Adeyemi s lijeve strane proigrao Marcela Sabitzera. Austrijanac je na petercu imao svo vrijeme svijeta da se namjesti, opuca i zabije, ali svejedno je reagirao presporo i César Azpilicueta na kraju mu je uletio u blok.

Nismo se ni oporavili od te prigode, a Atlético je već imao zicer na drugoj strani — Álvaro Morata izbio je u kontru i ukazala mu se situacija jedan na jedan Gregorom Kobelom. Španjolski topnik mogao je birati gdje će pucati, a naposljetku je potkopao loptu koja je otišla pored gola. O tome više možete pročitati OVDJE.

Pogoci su u prvom poluvremenu na kraju došli i to u razmaku od pet minuta. Julian Brandt je prvo u 34. sjajno primio znalačku loptu Matsa Hummelsa, odlično je uštopao i okrenuo Axela Witsela, a zatim gađao bliži kut i to mu se na kraju pokazalo dobrom odlukom. Lopta je prošla ispod ruke Jana Oblaka i odšuljala se u mrežu, a Borussia je otišla na 2-0 već u 39. na gotovo isti način preko Iana Maatsena. Te golove možete vidjeti OVDJE.

Atléticu je ta strana nesmiljeno curila u prvom poluvremenu i Diego Simeone morao je hitno mijenjati, a to je i učinio. Već prije početka drugog dijela napravio je trostruku izmjenu, ubacio Pabla Barriosa, Rodriga Riquelmea i Ángela Correu, što mu se brzo i isplatilo.

Iskusni Hummels tako je u 49. minuti skrenuo loptu u vlastitu mrežu nakon jednog kornera gostujuće momčadi, a našao se u presudnoj ulozi i u 64. minuti kada je Atlético uspio izjednačiti na 2-2 i tako povesti u ukupnom rezultatu; Gregor Kobel tada je skinuo zicer s lijeve strane kaznenog prostora, no zatim je uslijedio potpuni rasap u domaćoj obrani. Ángel Correa naposljetku je kasnio tu dezorijentaciju izvrsnim akrobatskim potezom koji je završio pod gredom i vratio Madriđane u prednost. Te obrambene reakcije jednostavno ne možemo počastiti ljepšim riječima pa ćemo napisati da su jednostavno bile… glupe.

Činilo se kao da će se Borussia tu raspasti, pogotovo zato jer je Atlético stalno napadao, ali ova sjajna utakmica još je jednom premašila sva naša očekivanja — Dortmund je još jednom preokrenuo, pokazao nevjerojatan karakter i na kraju izborio polufinale.

Pokrenuo je to Niclas Füllkrug u 71. minuti sjajno pospremivši loptu u mrežu glavom na ubačaj Marcela Sabitzera, a spomenuti Austrijanac postao je prava junačina samo tri minute poslije.

Sabitzer je potpuno raspametio Westfalen stisnuvši loptu ljevicom s nekih 14 metara nakon što mu se odbila na rub kaznenog prostora i time precizno pogodio za, pokazalo se, konačnih 4-2. Borussia je opet vratila prednost, po drugi put na susretu, a stadion je bio u deliriju.

Imao je Dortmund do kraja utakmice još nekoliko dobrih prigoda za potpuno riješiti dvomeč, no u konačnici je morao biti na najvišem oprezu sve do posljednjeg sučeva zvižduka. Ipak, Atlético se više nije mogao vratiti i priča je bila gotova. Borussia će u polufinalu nastupiti protiv PSG-a.

Sve u svemu, dobili smo još jedan blockbuster Lige prvaka, a vama ćemo postaviti jedno pitanje — da vam je netko na početku sezone rekao da će Borussia igrati polufinale tog natjecanja, biste li mu vjerovali?