Zadrov kapitalac

Chinanu Onuaku pokazao se kao veliko pojačanje za momčad Veljka Mršića

Zadnja izmjena: 11. veljače 2021.

Metoda pokušaja i pogrešaka obično ne vodi ničemu dobrom u slaganju kadra, ali Zadar je nakon silnih promašaja naposljetku ipak uspio ubosti zlatnu koku. Ljetos su na Višnjiku kao nositelje pod obručem odredili Darka Planinića i Jonathana Gallowaya, ali ta se slagalica raspala u svega par mjeseci — Planinić se u nerazjašnjenim okolnostima naprasno pokupio iz grada i kasnije završio u Ciboni, dok je Gallowayu zbog niza loših izvedbi uručen otkaz.

Dva su centra su otišla, a kao zamjena je doveden samo jedan: Chinanu Onuaku. Vrijeme je pokazalo da drugi nije ni bio potreban. Onuaku je nakon kraćeg razdoblja prilagodbe počeo dominirati i u domaćim natjecanjima i u ABA ligi, te se prometnuo u ključnog igrača ekipe Veljka Mršića.

U prvih mjesec dana činilo se da od njega neće biti prevelike koristi naprosto zato što nije bio u stanju zadržati se dovoljno dugo u utakmici — golemi centar nemilice je nizao osobne pogreške krećući se prilikom postavljanja blokova i tako se ograničio na samo desetak minuta po susretu. Međutim, Onuaku je ubrzo naučio kontrolirati svoje kretnje i od tog trenutka krenuo je Zadrov rezultatski uspon. U posljednjih pet kola ABA lige on je četiri puta ubacio najmanje 20 poena, a triput je ostvario double-double učinak. Osim raskošne napadačke produktivnosti, pokazao se i pravim zaštitnikom obruča. Izuzmemo li fenomenalnog Filipa Petruševa iz Mege, suparnički centri se kraj njega nisu uspjeli razmahati. Osobito uvjerljiv bio je u pobjedama kod Krke i Splita, kada je nemilosrdno razgrtao sve oko sebe i zaustavio se na brutalnim valorizacijskim učincima (33 i 41).

Budući da je riječ o 24-godišnjaku, nameće se pitanje kako je, dovraga, uopće završio u Zadru? Da je riječ o beku još bi se dala razumjeti zakašnjela eksplozija, ali teško je shvatiti kako je centar takvih fizičkih predispozicija uspio proći ispod radara mnogo bogatijih klubova od Zadra jer, realno, i abaligaši koji igraju europska natjecanja imaju slabije petice od Onuakua.

U opticaju su glasine da će Onuaku nakon završnice Kupa biti prodan. Želimo li gledati jak Zadar, Onuaku mora ostati

Chinanu je, zapravo, bio itekako ‘otkriven’ još davnih dana, ali je potom pao u zaborav. Domaći ljubitelji košarke imali su ga prilike vidjeti na djelu još prije pet i pol godina na Svjetskom prvenstvu na Kreti gdje je bio startni centar američke U19 reprezentacije u čuvenom finalu protiv hrvatskih vršnjaka. Pobijedili su tada Amerikanci u produžetku, a Onuaku se u ekstremno borbenih 27 minuta hrvao s Ivicom Zupcem.

Nakon toga se vratio na Sveučilište Louisville, gdje se po odlasku Montrezla Harrela u Houston Rocketse prometnuo u dominantnu figuru pod obručem i zavrijedio izbor u najbolju obrambenu petorku konferencije Atlantic Coast. U to je doba na sugestiju trenera krenuo s uvježbavanjem retro stila izvođenja slobodnih bacanja te se s katastrofalnih 30-ak posto preciznosti s vremenom podignuo na blizu 80. Po završetku NCAA sezone izašao je na NBA draft i bio izabran kao 32. pick od Rocketsa, pa se ponovo pridružio Harrelu u momčadi.

Prevaga u borbi za trofej

No, tada je sve krenulo nizbrdo. U dvije sezone u Houstonu odigrao je samo šest utakmica, većinu vremena u razvojnoj momčadi. Na ljeto 2018. potpisao je za Dallas, pa Portland i bio ekspresno otpušten u oba slučaja. Potom je proveo sezonu u G ligi u redovima Greensboro Swarma da bi se nakon toga iznenađujuće uputio u Južnu Koreju, gdje je nosio dres Wonju DB Promyja.

Sljedeća je postaja bio Zadar. Kada je Mršić u najavi pojačanja govorio kako je odlično igrao u korejskoj ligi, mnogi su se smijali smatrajući da je u Zadar stigao još jedan mačak u vreći. A nakon Big Baby Davisa i svih ostalih silnih razočaranja koja su prohujala bez ostavljanja ikakvog traga u Krešinom domu proteklih godina, tko ih može kriviti?

Nije čudno da Onuaku nije uspio u NBA ligi, pogotovo u Rocketsima u kojima je tadašnji trener Mike D’Antoni pokazao što misli o centrima općenito, kada ih je prošle sezone naprosto eliminirao iz igre. Onuaku kao klasični grmalj prosječne brzine i bez vanjskog šuta nije mogao dovoljno pridonositi u takvom furioznom sustavu, bez obzira na svoje druge kvalitete. Sa svojih 206 centimetara ponešto je kratak za pravu NBA peticu, ali kada uzmete u obzir ogromnu širinu ramena i raspon ruku, dojam je da je barem sedam-osam centimetara viši. To se najbolje vidi u okršaju s prosječnim abaligaškim peticama koje imaju visinsku prednost, ali u igri jedan-na-jedan im ona ne znači apsolutno ništa.

Jedini lijek za Onuakua je vižljasti centar poput Petruševa koji ga može izvlačiti šutom pa isprobijati brzinom i istovremeno ponešto obraniti. Small-ball postave također su napadačko rješenje, ali one će teško obraniti išta osim udvajanjima, a Chinanu se pokazao i kao prilično dobar dodavač u takvim situacijama, dok Zadar u sastavu ima šutere (Kodi Justice, Justin Carter, Antonio Jordano) koji taj obrambeni koncept mogu pristojno kažnjavati.

Jasno, zbog manjka ukupne kvalitete Zadar u ABA ligi ne može ništa više od osiguravanja ostanka, ali u domaćim natjecanjima Onuaku bi trebao biti prevaga, što je posebno bitno uoči večerašnjeg polufinala Kupa Krešimir Ćosić protiv Cibone. Kada se gleda širina kadra, Zadar, Cibona, Split, pa i Gorica su li-la, ali Chinanu je taj koji svojim granitnim blokovima i samom prisutnošću u reketu otvara golem prostor suigračima kojima je u takvim okolnostima mnogo lakše pokazati kvalitetu.

Mršić trenutno u svojim rukama ima kapitalca, a pitanje je hoće li ga uspjeti iskoristiti za nove trofeje u Zadrovoj riznici. U Kupu se igra na jednu utakmicu i tu je sve moguće, ali u prvenstvenim serijama na tri i četiri pobjede Onuakov doprinos zaista bi trebao iznjedriti trijumfe u doigravanju u ovim odnosima snaga.

Međutim, hoće li se Amerikanac zadržati toliko dugo na jadranskoj obali? Njegove igre pobudile su interes mnogih europskih klubova od kojih se izdvaja Unicaja te su u opticaju glasine da će Onuaku nakon završnice Kupa biti prodan. To bi svakako bio odličan posao za klub s financijskog aspekta, ali s rezultatskog bi bilo klasično samoozljeđivanje. Zadrani čekaju naslov prvaka 13 godina i nikada im nije bio otvoreniji put nego sada, stoga bi prodaja Onuakua u ovom trenutku (osim ako nije u pitanju sam opstanak kluba) bio najgluplji potez Uprave u dugo vremena, a znamo da ih je bila sva sila.

Nedavni angažman Filipa Kraljevića nije dobar osigurač za Chinanuov odlazak, nego loš alibi. Stvari su posve jasne — želimo li gledati jak Zadar, Onuaku mora ostati.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.