Dinamo je ispao

Ferencváros je pobijedio 2-1 u pretkolu Lige prvaka

Otprilike ništa nije bilo i nije isto kao lani, kada je Dinamo u Budimpešti (također u trećem pretkolu Lige prvaka) pobijedio Ferencváros 4-0. Ovoga puta od play-offa Lige prvaka neće biti ništa, jer je Ferencváros večeras pobijedio Dinamo 2-1.

A ovoga puta igrala se i samo jedna utakmica i Dinamo se nakon samo dvije minute igre našao u zaostatku od 1-0. Nakon nekoliko mlakih obrambenih reakcija Dinamovih igrača, Tokmac Nguen je probio lijevo krilo i poslao loptu na drugu stativu, gdje ju je u mrežu sjajnim udarcem pospremio Gergö Lovrencsics. Gol je, također, bio i najava više-manje svega što će Ferencváros u napadačkom segmentu napraviti tijekom dobrog dijela utakmice — u tranziciji se ciljalo lijevo krilo, odnosno Petar Stojanović, i do kraja prvog poluvremena vidjeli smo još nekoliko opasnih ubačaja s iste pozicije u Dinamov kazneni prostor. Na postavljenu obranu Ferencváros je u pravilu bio bezopasan.

No, vratimo se na kronologiju utakmice. Nakon primljenog gola, Dinamo je odgovorio brzo. Uslijedili su pokušaji Stojanovića i Arijana Ademija, u 20. minuti blokiran je udarac Brune Petkovića, a tri minute kasnije Dinamu je pomogao bivši igrač Lokomotive, Myrto UzuniLovro Majer izveo je korner, Ademi šutirao je glavom prema Ferencvároševom golu, a loptu je u mrežu za 1-1 odbio Uzuni koji je prema Dinamu bio blagonaklon u još nekoliko situacija na drugom kraju terena. Uglavnom, nakon izjednačenja Dinamo se povukao i prepustio posjed Ferencvárosu, ali osim nekoliko poluprilika, u kojima je glavni lik bio Uzuni, nismo vidjeli puno toga.

Drugo poluvrijeme otvoreno je serijom prilika. Prvo je Dominik Livaković obranio udarac Davidu Sigeru. Što se tiče Dinama, prvo je u 53. minuti udarac Stojanovića iz blizine obranio Denes Dibusz, a minutu kasnije Lirim Kastrati pucao je pokraj gola iz ništa manje solidne situacije.

Uzuni se iskupio, kako god to željeli protumačiti, u 65. minuti, nakon mirnijeg razdoblja igre. Iako će se pod povećalom naći Joško Gvardiol, Dinamova zadnja linija kolektivno je reagirala loše, Uzuni je pokupio loptu ispred Gvardiola, izašao sam pred Livakovića i mirno pogodio paralelu za 2-1.

Dinamo je pokušao, naravno. Pokušao je i Zoran Mamić s izmjenama — Mario Gavranović umjesto Gojaka i Luka Ivanušec umjesto Mislava Oršića — ali uzalud. Osim nekoliko situacija koje bi se mogle označiti terminom “poluprilika”, prave opasnosti nije bilo.

Utješna nagrada, dakle, nudi se u obliku plasmana u grupnu fazu Europa lige, iako se — s obzirom na to kako je Dinamo izgledao u Budimpešti — može reći da niti osvajanje te nagrade neće biti prelako. Status nositelja, naravno, neće biti naodmet… Ždrijeb doigravanja Europe lige je, dodajmo, na rasporedu 18. rujna.