Hat-trick Mislava Oršića; Dinamo je razbio Atalantu. Pratili smo utakmicu

Dinamo je slavio protiv Atalante s 4-0

Nakon tri godine pauze Liga prvaka ponovno je u Zagrebu, a Dinamo natjecanje u grupnoj fazi otvara večeras (21 sat) na Maksimiru protiv Atalante. Utakmicu ćemo pratiti uživo i komentirati.

Utakmica je gotova. Još skupljamo inicijalne dojmove. Pročitajte ih ovdje.

U redu, ovo je sad već previše. Je li itko očekivao četiri pogotka Dinama protiv Atalante? Mislav Oršić je došao do hat-tricka, nevjerojatna utakmica Modrih. Bilo je tu malo i sreće; Théophile-Catherine je napucao jednu dugu loptu u 68. minuti, ona je došla do Oršića koji je imao puno prostora ispred sebe. 4-0.

Prvi Dinamov hat-trick u Ligi prvaka.

Nije se puno toga dogodilo u prvih 15 minuta nastavka. Oršić je imao jednu solidnu šansu, ali najopasniji Dinamov igrač je, po tko zna koji put, Dani Olmo. U prvom poluvremenu je apsolutno dominirao utakmicom.

Prvi potez Giana Piera Gasperinija u nastavku je promjena rasporeda; Atalanta, čini nam se, sada stoji u 4-2-3-1 na terenu. Drugi: zamjena igrača. Na terenu su sada Mario Pašalić i Ruslan Malinovski.

Kraj je poluvremena. Ukratko: Dinamo je pregazio Atalantu kao da je riječ o Scunthorpe Unitedu. U redu, pretjerujemo. Ali, šalu na stranu, hrvatski prvak bio je agresivan, intenzivan u presingu, odlučan i opasan s loptom u protivničkoj trećini. Apsolutno zaslužuje 3-0 na poluvremenu.

Statistika je na strani Dinama, iako ne pokazuje razinu dominacije. Zanimljivo, Modri su bili iznimno efikasni; zabili su tri pogotka, a triput su i šutirali u okvir.

Čekamo Atalantin odgovor.

WhoScored

Sigurno je da će Atalanta sada još više riskirati, bilo podizanjem zadnje linije, bilo agresivnijim rješenjima u zadnjoj trećini. Naravno, to će otvoriti još veći prostor za Dinamove tranzicije.

Možda smo, barem zasad, dobili odgovor na oba pitanja. Dinamo može održat ovaj ritam, a Atalanta nema odgovor. U 42. minuti Oršić zabija za 3-0, ponovo je presudila kvaliteta na Dinamovim bokovima.

Ulazimo u posljednjih 10 minuta poluvremena. Dinamo je brz, agresivan i zaslužuje vodstvo. Postavljaju se dva pitanja; prvo, kao što smo spomenuli, može li Dinamo održati ovakav tempo do kraja poluvremena, možda čak i utakmice? I drugo, koliko će brzo Atalanta doći k sebi, pogotovo ako znamo da često (uspješno) vole ganjati rezultat.

Slaže se s nama i Guardianova novinarka:

Nakon pola sata, Dinamo ima 2-0 protiv Atalante. Malo tko je očekivao takav početak. Ponovo je sve krenulo od Olma, ali akcija je bila napravljena kao na treningu. Olmo, Leovac, povratna lopta na vrh šesnaesterca, utrčavanje iz veznog reda i udarac u malu mrežicu. Mislav Oršić, 31. minuta, 2-0.

Dinamo zasad jako dobro brani prostor ispred svog šesnaesterca. Atalantini napadači, pogotovo Josip Iličić i Alejandro Gómez, ne pronalaze prostor.

Igra se poprilično grubo, s puno duela i velikim intenzitetom. Na polovici poluvremena, niti jedna momčad nije kliknula u konzistentni ritam, utakmica je poprilično razglobljena. Još uvijek čekamo da jedna ili druga momčad krene u održivu izgradnju napada.

Dvije opasne situacije pred golom Atalante. Prvo su Stojanović i Ademi zavrtjeli lijevi talijanski bok, a onda je, u 10. minuti Marin Leovac zabio gol. Sve je krenulo od Danija Olma, koji je napravio višak na lijevoj strani. Njegov udarac je odbijen, ali je Stojanović nakon toga oštro ubacuje i Leovac zabija. Dinamov rani pritisak se isplatio.

Utakmica je počela. Dinamo je odmah krenuo s agresivnim pritiskom na loptu, ponekad čak i duboko u Atalantinoj polovici. Bit će zanimljivo vidjeti koji će se okidači za presing preferirati i može li Dinamo ovakvim intenzitetom odigrati čitavo poluvrijeme.

Igrači su na terenu, himna svira, lopta je na centru. Sve je spremno. Posljednja stvar: riječi himne Lige prvaka:

These are the champions

Na Maksimiru se uvježbavala i svima poznata himna Lige prvaka. Nadamo se da znate i riječi, da pjevamo zajedno prije početka utakmice.

Nenad Bjelica je uoči susreta rekao da je analizirao protivnika, ali da je svaka analiza uzaludna bez truda i zalaganja njegovih igrača. Večeras će imati priliku to pokazati na terenu.

Atalanta je lani bila momčad s najviše postignutih pogodaka u talijanskom prvenstvu, a ofenzivnu koncepciju igre koju preferira Gian Piero Gasperini pokazuje i prolazno vrijeme nakon prva tri kola ovogodišnjeg prvenstva.

Atalanta je skupila šest bodova i zabila sedam pogodaka, ali je primila njih čak šest.

Sve to upućuje na utakmicu u kojoj će gosti vjerojatno dominirati u posjedu i biti protagonisti na terenu, ali i nagovješta zanimljivu utakmicu, budući da je Dinamo dobra reaktivna momčad, a Atalanta će mu sigurno ostaviti prostor iza lopte koji može napadati.

U Zagreb je stigao i garnizon talijanskih navijača. Njih 3.000 busat će se time da su prvi koji su gledali jednu utakmicu svog kluba u Ligi prvaka uživo.

Pratit ćemo utakmicu i komentirati svoja zapažanja.