Hrvatska je izgubila od Engleske. Pratili smo i komentirali

Engleska - Hrvatska 1-0

Hrvatska nogometna reprezentacija poražena je na Wembleyju na otvaranju Eura od Engleske 1-0. Pratili smo i komentirali.

Završila je utakmica u Londonu. Malo smo toga vidjeli u posljednjih, izmjenama razvodnjenih 20-ak minuta. Hrvatska je upisala prvi poraz na Euru, a Engleska prvu pobjedu zahvaljujući golu Raheema Sterlinga. Pogled se već okreće prema Češkoj s kojom Hrvatska igra u petak u 18 sati.

Jude Bellingham mijenja Harryja Kanea u 82. minuti. Postao je najmlađi igrač koji je nastupio na jednom Europskom prvenstvu. Što se tiče prilika, nemamo ništa posebno novo za prijaviti.

Evo u igri i Brune Petkovića umjesto Rebića koji danas baš i nije izgledao najspremnije. Do kraja utakmice ostalo je malo više od 10 minuta.

Sterling je dočekao jednu odbijenu loptu na 10-ak metara u 75. minuti i iz voleja lijevom nogom u čistoj situaciji šutirao preko gola.

Prve izmjene na utakmici, u 70. minuti. Unutra su Nikola Vlašić (umjesto Marcela Brozovića) i Josip Brekalo (umjesto Andreja Kramarića). A unutra je, na drugoj strani, i Marcus Rashford koji je zamijenio Fodena.

Solidna prilika za Hrvatsku u 65. minuti, nakon slabe reakcije engleske obrane. No, Ante Rebić s 10-ak metara puca pokraj gola, nakon što je loptu primirio prsima. Moralo je bolje i preciznije.

Nova velika prilika za Englesku u 61. minuti. Mount je ubacio s lijevog krila, a lopta je stigla do druge stative, gdje ju je Harry Kane poslao preko gola. Šansa je bila čista, ali Kane je prekasno stigao na loptu, promašio i na kraju se sudario sa stativom. Ispred Kanea se u zadnji trenutak sjajno ubacio Gvardiol.

Telesportov Karlo Tašler javlja kako se na tribinama Wembleyja ori “Football’s Coming Home!” nakon Sterlingova gola. Engleski navijači su, kaže, u transu.

Engleska je povela 1-0 u 57. minuti! Nakon mirnog razdoblja igre, Englezi su probili desnu stranu, Phillips je odigrao za Sterlinga koji je utrčao u kazneni prostor i pogodio za 1-0.

Hrvatska izgleda solidno u prvih 10-ak minuta nastavka, otprilike onako kako je izgledala i u zadnjoj trećini prvog poluvremena: mirno, staloženo i s puno većim posjedom nego što je to bio slučaj na početku utakmice.

Žuti karton za Kovačića u 47. minuti zbog prekršaja na Mountu na sredini terena.

Počelo je drugo poluvrijeme na Wembleyju!

Kraj prvog poluvremena u Londonu! Hrvatska je opasno živjela na otvaranju utakmice da bi sredinom prvog poluvremena kroz posjed utakmicu zapravo prilično stavila pod svoju kontrolu. Golova nema, čekamo nastavak.

Čaleta-Car igrao je rukom ispred Sterlina na samom rubu kaznenog prostora. Zaradio je žuti karton, Englezi su zaradili potencijalno opasan slobodni udarac, a loptu je zatim u vrh živog zida poslao Kieran Trippier.

Bez pravih prilika u posljednjih 15-ak minuta. Hrvatski vezni red, predvođen Modrićem, uspio je kroz posjed uspostaviti tempo utakmice koji Hrvatskoj više odgovora. Nakon žestkog otvaranja Engleza, sada možemo reći da gledamo prilično mirnu utakmicu. Do kraja poluvremena ostalo je pet minuta.

Do kraja prvog poluvremena ostalo je manje od 15 minuta. Hrvatska izgleda puno bolje, između ostalog i zbog toga što je engleski pritisak (napadački i obrambeni) osjetno slabiji, a on je pak između ostalog puno slabiji jer je Hrvatska uspjela povećati posjed lopte…

Prvi pokušaj Hrvatske na utakmici, u 27. minuti. Ubačaj Šime Vrsaljka s desne strane nekako je stigao do kaznenog prostora, odnosno do Ivana Perišića koji je pucao iz prve i preko gola.

Kada je pak riječ o Englezima, Mason Mount za sada izgleda sjajno. U prvih 20 minuta imao je 18 točnih dodavanja iz 18 pokušaja.

Hrvatska ima ogromnih problema s engleskim visokim presingom, odnosno izgradnjom napada iz zadnje linije. U 20 minuta igre od Hrvatske, nažalost, nismo vidjeli baš ništa.

Engleska je bila potpuno dominantna u prvih 15 minuta utakmice. Iako je intenzitet pritiska, s loptom i bez lopte, donekle opao, Engleska i dalje djeluje izmimno opasno. Posjed lopte engleske reprezetnacije kreće se oko 70 posto.

Nova prilika za Englesku u osmoj minuti, no Duje Čaleta-Car počistio je loptu iz nogu Raheema Sterlinga u vrlo opasnoj situaciji. Hrvatska ne izgleda baš dobro. U nastavku akcije Dominik Livaković sjajno je obranio opasan udarac Kalvina Phillipsa

Sve startove na utakmici u prvih 10 minuta napravili su hrvatski reprezentativci, što dosta toga govori o odnosu snaga na otvaranju utakmice:

Kontra Engleska i Phil Foden ušao je s desnog krila u sredinu. Pucao je sjajnu u daljnji kut i pogodio stativu.

Engleska je dominirala posjedom u prvih četiri minute igre, iako je Hrvatska na otvaranju stajala prilično visoko. Prvi ozbiljniji izlazak Hrvatske u englesku polovicu prekinuo je sudac Daniele Orsato kojeg je pogodila lopta…

Nakon intoniranja himni, počela je utakmica na Wembleyju!

Na panelima na Wembleyju prikazana je poruka podrške Christianu Eriksenu:

“S razglasa na Wembleyju svira ‘Moja domovina’. Hrvatski reprezentativci zagrijavaju se na suncu, engleski u hladu. U Londonu je danas najtopliji dan u dosadašnjem dijelu godine”, javlja Telesportov Karlo Tašler koji se nalazi na Wembleyju. “Wembley se doima prilično praznim, iako je popunjeno 25 posto kapaciteta stadiona. Ali s obzirom na to o kakvom je stadionu riječ, dojam je takav da je postotak i manji…”

Inače, u zapisniku se, s hrvatske strane, danas ne nalaze Borna Barišić, Mislav Oršić i ozlijeđeni Dejan Lovren. Trojica su ostala na tribini jer, iako je UEFA omogućila popis od 26 igrača, za utakmicu ih smije konkurirati 23.

Objavljeni su i sastavi za današnju utakmicu.

Od prve minute za Hrvatsku će na lijevom beku zaigrati Joško Gvardiol.

Englezi će pak utakmicu započeti sa sljedećom postavom:

Zašto bi Mason Mount, sjajni Chelseajev veznjak, mogao biti ključna engleska figura u utakmici s Hrvatskom?

O Mountu kao novom tipu engleskog igrača, o tome kako je u Ligi prvaka Mount čuvao Modrića i o tome koje bi Mountove osobine mogle doći do izražaja u utakmici s Hrvatskom pisao je Mihovil Topić.

A u Londonu je i Antonio Zavada, reporter N1 televizije, koji za Telesport s terena piše Euro dnevnik.

Najnoviji, treći nastavak Euro dnevnika s naslovom “Letva s Wembleyja” pročitajte ovdje.

Karlo Tašler pisao je iz Londona o ambijentu u Londonu uoči samog otvaranja turnira i što to otvaranje znači za svakodnevni život u glavnom engleskom gradu.

Sudeći prema objavama na HNS-ovu Twitteru, hrvatski se reprezentativci tijeom zagrijavanja na Wembleyju dobro zabavljaju.

O tome kako je hrvatska nogometna reprezentacija do sada prolazila na otvaranjima velikih natjecanja (i njihovim nastavcima) pisao je jučer Bernard Jurišić.

O teoremu prva utakmice više pročitajte ovdje.

To je to.

Hrvatska nogometna reprezentacija danas otvara Euro utakmicom s Engleskom na Wembleyju. Hrvatski reprezentativci otputovali su u petak iz Pule u London, a jučer su izbornik Zlatko Dalić i kapetan Luka Modrić održali posljednju presicu uoči utakmice.

“Svjesni smo da igramo protiv velike ekipe i jednog od favorita za osvajanje Eura. Moramo biti kompaktni, agresivni, borbeni. Nećemo se samo braniti, pokušat ćemo napraviti dobar rezultat i uspješno krenuti u prvenstvo. Očekujem tešku utakmicu koja će se lomiti u detaljima. Kroz posjed ćemo pokušati doći do svojih šansi”, rekao je jučer Dalić.

“Očekujem agresivnu Englesku. Igraju pred svojom publikom. Na nama je da odigramo što bolje, spremni smo, dobro smo radili ovih sedam dana i pripremali se za Engleze”, najavio je pak utakmicu Modrić.